13 REASONS WHY

636268249942475577-2052136067_13-reasons-why-serie-de-tv-sound

Netflix 2017 yılına da büyük ilgi gören dizileriyle damga vurmaya devam ediyor. Oldukça sıradan görünen kadrosu ve konusuyla bu kadar büyük bir ilgi göreceğini sanırım Netflix yöneticileri de tahmin etmemiştir. 2007 yılında yayınlanan Jay Asher kitabından uyarlanan ve gençlik draması olarak tanımlayabileceğimiz dizi, neredeyse bütün ergenlerin “izlediklerim klasöründe” yerini aldı. Özellikle olay örgüsü ve yapımın kalitesiyle ön plana çıkan 13 bölümlük dizinin hatırı sayılır ölçüde yetişkinin de ilgisini çekerken dizinin yaratıcısı Brian Yorkey bu işte en büyük payeyi hakediyor sanırım. Kitabın yazarıyla birlikte bütün bölümlerde senaristlik yapan Yorkey ilk önemli televizyon çalışmasıyla zirveye oturdu. Önemli ayrıntılardan birisi ise pop yıldızı Selena Gomez’in dizinin yayın haklarını alan ve dizinin yapımcılarından birisi olması. Bir son dakika haberi vermek gerekirse 13 bölümlük yeni bir sezonun 2018 yılında karşımıza çıkacağının müjdesi de verildi.

2-1

Oldukça geniş bir oyuncu kadrosuna sahip dizinin başrol erkek oyuncusu Dylan Minette, Clay Jensen karakteriyle karşımıza çıkıyor. Oldukça sakin, kendi halinde, okulun inek öğrencilerinden birisi olan Clay olayların büyümesiyle birlikte ciddi patlamalar yaşayabilecek bir karaktere de sahip. Rolün başarıyla altından kalkan Minette genç yaşına (20) rağmen onlarca önemli dizi ve filmde misafir rollerde olsa da boy göstermiş bir isim. İlk önemli başrolünü bu diziyle alan Minette uzun yıllar boyunca karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

tote-madchen-lugen-nicht-tote-madchen-lugen-nicht-staffel-1-mit-katherine-langford

Esas kız Hannah rolünde Katherine Langford yer alıyor. Dizinin ana karakteri olan Hannah, konu gereği flashback sahneleri yada hayali olarak karşımıza çıkıyor. Avustralyalı 20 yaşındaki Langford için ilk önemli işi diyebileceğimiz bu dizi dışında fazla deneyimi yok diyebiliriz.

13-reasons-why-cast

Dizinin bütün bölümlerinde yer alan genç oyuncular Christian Navarro (Tony), Alisha Boe (Jessica), Brandon Flynn (Justin), Justin Prentice (Bryce), Miles Heizer (Alex), Ross Butler (Zach) ve Devin Druid (Tyler), 11 bölümde yer alan Steven Silver (Marcus), Michele Selene Ang (Courtney), 10 bölümde yer alan Aijona Alexus (Sheri), 8 bölümde yer alan Tommy Dorfman (Ryan), 7 bölümde yer alan Sosie Bacon (Skye) ve 6 bölümde yer alan Brandon Larracuente (Jeff) en dikkat çeken rollere sahipler. Özellikle Tony, Jessica, Justin, Bryce, Alex, Courtney ve Jeff rollerinde yer alan oyuncuların performansları göz dolduruyor.

13 REASONS WHY

Yetişkin rollerde ise bütün bölümlerde yer alan Amy Hargreaves (Clay’in annesi), Derek Luke (Rehber Öğretmen Porter), Kate Walsh (Hannah’nın annesi), 10 bölümde yer alan Brian d’Arcy James (Hannah’nın babası) ve 7 bölümde yer alan Steven Weber (Okul Müdürü) dikkat çeken performanslarıyla ön plandalar.

gallery-1491920248-16602240-870515656384357-4317497392187162594-o

Okulda yaşadığı birçok olumsuzluk nedeniyle yaşamaktan vazgeçen Hannah, ölmeden önce ölümüne neden olan olayları anlatmak için 13 kişiye hitaben kendi sesiyle kasetler hazırlamış, ilk kaseti dinleyen kişinin bir sonrakine aktararak devam etmesiyle başlayan bir protokol belirleyerek sorumlu bulduğu kişileri ölümünden sonra önemli bir sorumlulukla başbaşa bırakmıştır. Hannah ile okul dışında özellikle yarı zamanlı çalıştıkları sinemada tanışıklıkları bulunan Clay kasetleri dinlemesi gereken sıradaki kişidir. Her bölüm ilgili bir kişinin kasetlerini dinlerken Hannah’nın yaşadıklarını onun ağzından dinler, zaman zaman olayların yaşandığı yerleri ziyaret eder, Kasetleri dinlemek ile ilgili Hannah’nın belirlediği protokol kasetlerin sırayla dinlenmesi ve bittikten sonra sıradaki kişiye postalanmasını gerektirir, eğer kurallara uyulmazsa kasetlerin içeriği herkese yayılacaktır. Clay bir yandan kasetleri dinlerken diğer yandan daha önce kasetleri dinleyen kişileri öğrenir, onlarla bazen kendi isteği ile bazen de istemeden iletişime geçer. Öbür tarafta Hannah’nın ailesi ölümüyle ilgili sorumlu bulduğu okulu dava etmektedir.

636272618566386264552319647_clayodyssey

Oldukça büyük bir ilgiyle karşılaşan 13 Reasons Why, twitterde hakkında en çok tweet atılan Netflix dizisi olmayı başarırken uzun süre 9.0 civarında takılan IMDB puanı ile de yeni izleyici çekmeyi başardı. Uyarlandığı kitaptan bazı farklılıklar içeren dizinin en önemli farkı Clay’in kasetleri bir günde değil uzun sürede dinlemesi ve kasette yer alan kişilerle iletişime geçmesiyle olay örgüsünün bu şekilde kitaptan farklı şekilde ilerlemesi olmuş diyebilirim. Tabii dizinin 13 bölüme yayılması gerekliliği nedeniyle oluşmuş bu durum aslında özellikle ilk bölümlerde zaman zaman durağanlığa neden olsa da fikir olarak dizinin başarılı olmasını sağlamış bir dönüşüm. Diğer önemli farklılıklar spoiler kapsamına girdiği için burada bahsetmek uygun olmaz ama dizinin ruhuna daha uygun olduğu için tercih edilmiş farklılıklar diye düşünüyorum ve gidişatta sıkıntı yaratan bir olay olmadığı için bahsetmenin de çok gereği yok açıkçası.

636278242283085616939113137_13reasonswhy

Her ne kadar ergen draması olarak tanıtılsa ve bilinse de aslında ilk bir kaç bölümden sonra yetişkin draması hüviyetine bürünen bir diziyle karşı karşıya olduğumuzu söylemeliyim. Hatta gelişimini tamamlamakta sıkıntı yaşayan ergenler çok da uygun olmayan sahneler ve mesajlar içeren bazı bölümler mevcut. Dolayısıyla ilk bölümlerin havasına aldanarak izlemekten vazgeçmeyin gittikçe ağırlaşan bir hikayesi ve olay örgüsü mevcut, eğer intihar ve şiddet içeren görüntüleri kaldıramayacak bir bünyeniz varsa başına hiç oturmayın. Onun dışında çok başarılı kurgu, yönetmenlik, senaryo ve oyunculuklara sahip dizinin her yer buram buram kalite kokuyor. Müziklerini ayrıca beğendiğimi itiraf etmeliyim. Okullarda yaşanan zorbalıklar, farklılıklara tahammülsüzlükler, gençlerin desteğe ve ilgiye ne kadar çok ihtiyaç duydukları ve yetişkinlerden ne kadar farklı sorunlarla boğuştukları gibi birçok derin mesaj içeren ve bunları vermekte son derece başarılı olması diziyi ayrıca değerli kılıyor. Genelde Netflix dizilerinin tüm bölümlerin aynı anda yayınlanması nedeniyle 1-2 günde dizi maratonu şeklinde izlenmesi söz konusudur ancak bu dizide böyle bir tavır takınmak depresif etki yaratabilir diye düşünüyorum ve pek tavsiye etmiyorum, ama yine de 1 haftaya yayılarak tüm bölümlerin izlenmesi faydalı olacaktır. İyi seyirler.. 🙂

Error: No API key provided.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir