21 JUMP STREET – LİSELİ POLİSLER

BUGÜN NE İZLESEM
 
Türkçe adıyla pek de kayda değer bir film gibi gözükmese de, aslında vasatın üstünde bir komedi macera filmi Liseli Polisler. Şu sıralar gündemde olan iki oyuncunun ön plana çıktığı filmin yönetmenleri Phil Lord ve Chris Miller. Bir önceki ilk sinema filmleri olan animasyon “Köfte Yağmuru” ile dikkat çeken yönetmen ikili, bu filmleriyle de ortalamanın üzerinde bir başarı yakaladılar. Başroldeki Jonah Hill ve Channing Tatum ise yükselen popülaritelerine uygun bir filmle karşımıza çıkıyorlar. Özellikle Superbad filmiyle dikkat çekmeye başlayan Jonah Hill, Evan Almighty, How To Train Your Dragon, Forgetting Sarah Marshall, Moneyball ve Django Unchained gibi birçok başarılı yapımda önemli roller üstlendi. Channing Tatum ise sadece fiziksel özellikleri ile değil, oyunculuğu ile de ön plana çıkmaya çalışırken, G.I. Joe serisi dışında özellikle 2012 yılında sinemalarda izlenebilen The Vow, Magic Mike ve 21 Jump Street filmleriyle popülaritesini iyice artırdı. Film aslında seksenlerin sonunda Amerika’da yayınlanan aynı isimli bir televizyon dizisinden esinlenmiş. Johnny Depp’in ününe ün katan bu dizi yıllar sonra yine popüler oyuncularla ekranlara geliyor.
 
Schmidt ve Jenko liseden de tanışıklığı olan iki polis adayıdır. Ancak Schmidt lisenin ineklerinden olup fiziksel özellikleriyle de dalga geçilen bir ezik olmasına rağmen, Jenko hem yakışıklı hem de popüler tiplerden birisidir. Yıllar sonra polis olmak amacıyla aynı eğitim programında karşılaştıklarında, Schmidt yine fiziksel zorluklarla karşılaşırken, Jenko da yazılı sınavlarda zorlanmaktadır. Birbirlerine zorlandıkları konularda yardımcı olarak akademiyi tamamladıklarında artık hem polis hem de kanka mertebesine erişirler. Ancak pratikte ciddi problem yaşamaya devam etmektedirler. Bu yüzden yeni yetme polisler için kendilerini gösterme platformu olan 21 Jump Street projesi kapsamında liseli kılığına girerek bir uyuşturucu tedarikçisinin peşine düşmeleri gerekir. Sıradan bir polisiye komedi kategorisine girebilecek bu film, senaristlerin ve yönetmenin başarısıyla gayet yaratıcı espriler ve görsel mizah ile içi doldurularak bize sunuluyor. 
 
Gişe başarısıyla dikkat çeken Liseli Polisler bir devam filmi konusunda şimdiden onay almış bile. Eğlenceli zaman geçirmek izlenebilecek bir film olan 21 Jump Street, oyunculuklar, senaryo, yönetmenlik ve kurgu açısından da ciddi problemleri olmayan bir film. Keyifli seyirler..

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir