ALTERED CARBON

Richard K. Morgan’ın 2002 yılında yayınlanan aynı adlı romanından uyarlanan dizi 2 Şubat 2018  tarihinde Netflix ekranlarına düştü. O tarihten beri de özellikle bilimkurgu sevenlerin büyük ilgisiyle karşılaştı. Laeta Laogridis tarafından televizyona uyarlanan dizinin ilk sezonu toplamda 10 bölümden oluşuyor. Alexander (2004) Pathfinder (2004) ve Shutter Island (2010) gibi filmlerin senaristliğini yapmış olan Laogridis için en önemli televizyon projesi olmuş Altered Carbon. Henüz ikinci sezon hakkında haber olmasa da onay alma ihtimali oldukça yüksek. Distopik bilimkurgu türündeki dizi yapay zeka ve sibernetik bilimindeki muhtemel gelişmelerden de etkilenmiş bir yapıda.

Joel Kinnaman dizinin başrolündeki isim. Takeshi Kovacs rolünde izlediğimiz oyuncu fiziksel görünümü ve oyunculuğu ile dizinin aynı zamanda lokomotifi. The Killing ve House Of Cards dizilerini takip edenlerin yakından bildiği oyuncu İsveç kökenleri nedeniyle kariyerinin başlarında İskandinav dizi/sinema sektörüne daha yakın çalışmalar yapmıştır. Son zamanlarda bilimkurgu türünün aranan yüzlerinden birisi olan oyuncu bu avantajını sonuna kadar kullanacak gibi görünüyor.

Esas kadın olarak karşımıza çıkan Kristin Ortega rolünde Martha Higareda yer alıyor. Uluslararası bir kasta sahip dizinin Meksika kökenli oyuncusu kariyerini Latin Amerika yapımlarıyla doldurmuş. Bu rol için biçilmiş kaftan olduğunu itiraf etmem gereken oyuncu zaman zaman yırtıcı ve seksi, zaman zaman durgun ve anaç bir karakteri canlandırıyor.

Dizinin ağır toplarından birisi deneyimli oyuncu James Purefoy. Rome ve The Following gibi son yılların ses getiren yapımlarında başrol oynayarak iyi bir kariyere ulaşmıştır. Hap and Leonard dizisinde de Hap karakterini canlandıran oyuncu Altered Carbon’da Laurens Bancroft karakteriyle karşımızda.

Günümüzden yaklaşık 350 yıl sonraki bir zaman diliminde geçen dizide insanların hatıraları ya da başka bir deyişle ruhu bedenden bedene aktarılabilmektedir. Takeshi Kovacs 250 yıl sonra yeni bir bedende uyandırılan, üstün savaşçı özelliklere sahip bir tutukludur. Kendisine iki seçenek sunulmuştur ya dönemin en zenginlerinden Laurens Bancroft için bir cinayeti çözecek ya da hapishanelerde çürümeye devam edecektir. Kendisini gölge gibi takip eden müfettiş Ortega ile sıkça yolları kesişecektir.

Farklı bir distopik/fantastik konuya sahip hikayenin gerçekçiliği ve ilgi çekiciliği özellikle oyuncuların başarısı ve senaryonun güzelliği ile farkediliyor. Kurgusal ve sinematogrofik olarak oldukça başarılı bir iş çıkarılsa da bir başyapıt değil. Özellikle bilim kurgu sevenlerin kaçırmaması gereken bir yapım, türü sevmeyenler bile bir göz ucuyla bakabilir diye düşünüyorum. Beklentinizi çok yüksek tutmadan izlerseniz son derece keyifli bir ilk sezon geçirebilirsiniz. İyi seyirler..

Error:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir