ARGO

BUGÜN NE İZLESEM

Argo, 2012 yılının sinema ödülleri bakımından belki de en çok konuşulan filmi oldu. Ben Affleck’in yönetmenlik kariyeri bakımından hızlı yükselişinde zirve noktasında yer aldığı bir film olan Argo, politik gerilim filmleri sınıfında değerlendirilebilir. Chris Terrio tarafından senaryosu kaleme alınan film, Ton Mendes’in 1979 yılında İran’da yaşanan rehine krizi ile ilgili kendi deneyimlerini anlattığı kitabından uyarlanmış. Başrollerinde Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan ve Clea DuVall gibi birçok önemli oyuncunun oynadığı film, aralarında en iyi film kategorisi de dahil olmak üzere 7 dalda Oscar adaylığı almış durumda. BAFTA ve Altın Küre ödül törenlerinde en iyi film ve en iyi yönetmen dallarında ödülleri kapmış olan Argo, Akademi Ödüllerinde de önemli adaylardan. Filmin dikkat çeken yönlerinden birisi, İran ve Türkiye ile ilgili dış mekan çekimlerinin İstanbul’da yapılmış olması.

İran İslam Devrimi sonrası ABD’e yerleşen Şah Rıza Pehlevi’nin ülkesine iade edilmesini isteyen İranlılar, 1979 yılında Amerikan büyükelçiliğini işgal ederek orada çalışan personeli rehine olarak alırlar. İşgal sırasında ellerinden kaçan 6 büyükelçilik çalışanı Kanada Büyükelçisinin evine sığınır. Bu gelişmeler üzerine rehine kurtarma konusunda uzman CIA çalışanı Tony Mendes görevlendirilir. Kurtarma operasyonun özünde bir bilimkurgu filmi çekimi için İran’da bulunan Kanada vatandaşları kimliğine büründürülmek istenen 6 kaçak, kaçış planının gerçekleştirilmesi sürecinde bize çok heyecanlı dakikalar yaşatıyorlar.
Gerçek yaşama dayanan filmin konusu baştan sizi çok heyecanlandırmasa da, filmin başından itibaren, senaryo, oyunculuklar ve en önemlisi yönetmenlik başarısı sayesinde sizi bir anda içine çekiyor. Kendinizi rehinelerle özdeşleştirip, onların stresine ortak oluyorsunuz. Her ne kadar klasik Hollywood sinemasındaki Amerikan milliyetçiliği konusunda ön yargılarım olsa da, bu filmde konunun insani yönü sizi bir anda Amerikan milliyetçiliğinden uzaklaştırıyor. 2012 yılı yapımı filmler arasında izlediğim en iyi 4-5 yapımdan birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğim filmi kaçırmayın derim.. İyi seyirler..

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir