BIG HERO 6

Rl6An8o

2014 yılında vizyona giren filmlerin değerlendirildiği Akademi Ödüllerinde en iyi animasyon film Oscar ödülünü alan Altı Süper Kahraman, 3 yaşındaki oğlumla birlikte izlemekten en çok keyif aldığımız filmlerden birisi oldu son günlerde. Aslında Oscar ödülleri ile paralel sonuçlar veren Altın Küre Ödüllerinde How to Train Your Dragon 2, BAFTA Ödüllerinde ise Lego Movie en iyi filmi ödülünü alınca ve tüm önemli ödüllerde adaylığı bulunan Boxtrolls gibi bir rakibi varken Altı Süper Kahraman’ın ödül alması biraz öngörülmeyen bir durumdu aslında. Ama açıkçası tüm adayları izlemiş birisi olarak sıradan bir izleyici olarak en iyisi bu filmdi diyebilirim. Genel olarak kısır geçen bir animasyon film yılının son aylarında güzel bir sürpriz yapmış oldu bize Don Hall ve Chris Williams.

big-hero-six-e1415145924663

Filmin iki yönetmeni daha önce birlikte çalışmasalar da, özellikle Chris Williams süper köpek Bolt filmiyle oldukça dikkat çeken bir iş yapmıştı.  İlk yönetmenliğini yaptığı film olan Bolt sonrasında 6 yıl bekleyen Williams arada diğer önemli bazı animasyon filmlerinde hikaye yazarı olarak yer almış, Don Hall ise 2011 yılında yönetmenliğini yaptığı Winnie the Pooh sonrası ikinci yönetmenlik çalışmasında turnayı gözünden vurmuş oldu. Animasyon dünyasının mutfağından gelen bu ikili umarım birlikte çalışmaya ve bu tarz orjinal filmleri yapmaya devam ederler.

Los Angeles Premiere Of Walt Disney Animation Studios' "Big Hero 6" - Red Carpet

Senaryo ekibindeki özellikle Daniel Gerson ve Robert L. Baird, Monsters University ve Cars filmlerindeki senaryo ekibinde yer alarak kazandıkları deneyimi burada da değerlendirmişler. Seslendirme ekibinde yer alan aktör ve aktrisler ise oldukça az tanınır isimlerden seçilmişler. Baymax’in sesine can veren Scott Adsit daha çok küçük çapta televizyon işleriyle tanınıyor. Hiro rolünü seslendiren Ryan Potter ise 1995 doğumlu genç bir oyuncu. Tadashi rolünde Daniel Henney, Fred rolünde T.J.Miller, Go Go rolünde Jamie Chung, Wasabi rolünde Damon Wayans Jr. ve Honey Lemon rolünde ise Genesis Rodriguez seslerini konuşturmuşlar. Callaghan rolünde ise deneyimli oyuncu James Cromwell oldukça başarılı.

Big_hero_6_crew

Aslında Marvel tarafından 1998 yılında basılan çizgi roman serisinden esinlenen film yapımcıları, aynı isimli karakterleri kullansalar da farklı özellikler ve farklı bir hikaye ile işin rengini değiştirmişler. 14 yaşındaki Hiro, San Fransokyo şehrinde abisi Tadashi ve teyzesiyle birlikte yaşamaktadır. Teknoloji konusunda oldukça zeki ve başarılı olmasına rağmen zamanını yasadışı robot dövüşü müsabakalarına katılarak geçirmektedir. Abisi onun bu konudaki fikrini değiştirmek için kendisinin de devam ettiği üniversiteye götürür ve arkadaşlarıyla tanıştırır. Orada yapılan işlerden ve arkadaş ortamından oldukça etkilenen Hiro, üniversiteye girmek için bir proje geliştirmeye başlayacaktır. Mikrobotlarını geliştirirken abisinin projesi Baymax ile de tanışır. Profesör Callaghan’ı etkilemek için mikrobotlarıyla etkileyici bir sunum hazırlayan Hiro için o gece beklenmedik bir olayla sona erecektir.

Big-Hero-6-Characters-Wallpaper-designbolts1

Özellikle animasyon sevenler tarafından muhakkak izlenmesi gereken bir film olan Altı Süper Kahraman, macera dolu hikayesiyle sıradan izleyiciyi bile salonlara çekmeyi başarmıştır. Komediden drama, maceradan gerilime sinemanın aktarabileceği tüm duyguları barındıran filmde özellikle Hiro ve Baymax filmin lokomotifi olarak göze çarparken, Japon kültürüyle Kaliforniyaya özgü western kültürünü birleştiren temalara sahip filmde San Francisco ve Tokyo birleşimi bir şehir de yaratılmıştır. Kasım ayında Amerikada gösterime giren filmin DVD ve Blu-ray versiyonları ise 2015 Şubat sonunda piyasaya çıkmıştır. Dünya çapında 600 milyon dolarlık hasılatıyla yapımcılarını da memnun eden diziyi evinizde çocuğunuzla birlikte keyifle izleyebilirsiniz.

Error: No API key provided.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir