BLINDSPOT

maxresdefault

2015 Sonbahar sezonunda en beğenilen dizilerden birisi olan Blindspot 21 Eylülde ilk bölümüyle izleyici karşısına çıktı. 13 bölüm olarak planlanan ilk sezon, yayınlandığı NBC kanalının talebiyle 23 bölüme çıkarıldı. 2. sezon onayını da alan diziyi gizemli-polisiye türünü sevenlerin izlememesi için hiçbir sebep kalmamış oluyor.

Blindspot-

Dizinin yaratıcısı Martin Gero, Yıldız Geçidi-Star Gate dizi versiyonları konusunda ihtisas yapmış bir isim. Dizinin yapımcıları arasında ön plana çıkan Greg Berlanti ise Arrow ve Flash’in yapımcısı olarak tanınıyor. İlk bölümü 3,1 rating alan dizi şimdiye kadar yayınlanan dokuz bölümünde 2,1 ratingin altına hiç düşmedi. Amerikan rating sisteminde oldukça iyi bir izlenme oranı yakalayan dizininen azından 3-4 sezon yayında kalacağına şüphe yok. Türkiye’de Digitürk platformunda diziyi takip edebilirsiniz.

blindspot

Belki ışıklı neonlarda ismi ilk sırada yer almayabilir ama başrolde bence Jaimie Alexander yer alıyor. Sinemada özellikle Thor serisiyle tanınan, televizyonda ise The Brink ile iyi bir çıkış yakalayan oyuncu Blindspot dizisinde Jane Doe karakterini canlandırıyor. Dizi için tasarlanan dövmeler tabii ki gerçek değil. Ancak oyuncunun vücudunun tamamen göründüğü sahnelerdeki dövmeler için 3 kişinin yaklaşık 7,5 saat emek sarfettiğini belirtmek lazım. Kıyafetli olduğu sahneler için ise bir iki saatlik bir çalışma yetiyormuş.

Future Plans

Başrol erkek oyuncumuz Sullivan Stapleton ise FBI ajanı Kurt Weller karakteriyle karşımızda. 300: Rise of an Empire filmiyle yakın zamanda beyazperdede izlediğimiz oyuncu Strikeback dizisiyle de televizyon dünyasında kendini göstermişti.

blindspot-560928236cdad

Times Meydanında bir bavulun içinde çırılçıplak vücudunu kaplamış dövmeler içinde bulunan ve ismi bilinmediği için Jane Doe adı verilen bir kadınla tanıştığımız ilk bölümde, Kurt Weller ve FBI ekibiyle birlikte üzerindeki dövmelerin işaret ettiği bazı suçları aydınlatma ve kimliğini öğrenme çabalarını izliyoruz.

Özellikle Jaimie Alexander’in çekiciliği ve oyunculuğu ile izleme zevkinin katlandığı dizide, hikaye ve senaryo da oldukça başarılı. Gizem unsuru kararında devam ettiği sürece ilgi çekmeye devam edeceğine şüphe yok. Oyuncu kadrosu genel olarak başarılı, ama Sullivan Stapleton biraz sert ve tutuk mizacıyla karakteri hakkında ipucu vermiyor. Özellikle Jane Doe karakteri, dövmelerine istinaden Prison Break dizisindeki Michael Scofield ile özdeşleştirilebilir. Klasik bazı unsurları içerse de hikayenin işlenişi ve aksiyonun her bölümde belli bir seviyenin altına düşmemesiyle kaliteli bir yapım olarak adlandırılmayı hakediyor. Ulusal bir kanalda yayınlandığı için bütçenin sınırlı olduğu düşünülürse ses ve görüntü efektleri bakımından üst düzeyde beklentilere sahip olmak yersiz olur. Genel anlamda 2015-2016 sezonunun en iyi yeni dizisi olarak tanımlayabileceğim diziyi özellikle polisiye sevenler kaçırmasın!

Error:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir