CHERNOBYL – ÇERNOBİL

Bu yılın en çok ses getiren dizisi Çernobil HBO tarafından Mayıs-Haziran aylarında 5 bölüm olarak yayınlandı. Dizinin İngiiz paydaşı ise SKY kanalıydı. Mini dizi olarak çekilen yapım tek sezondan oluşuyor, bölüm süreleri 59-72 dk arasında değişen dizinin yaratıcısı Craig Mazin, yönetmeni ise Johan Renck. Craig Mazin Hangover, Scary Movie, Identity Thief gibi çok daha farklı klasmanda yapımlarla tanınırken bence bu yapımla birlikte seviye atlamış. İsveçli yönetmen Johan Renck ise daha önce Vikingler, Breaking Bad, Walking Dead, Bates Motel gibi önemli dizilerde çalışsa da klip yönetmeni olarak ün yapmış görünüyor.

Valery Legasov rolünde Jared Harris yer alıyor. Fringe, Crown ve Mad Men gibi dizilerde boy gösteren oyuncu, beyazperdede Benjamin Button, Ölümcül Makineler ve Allied gibi filmlerde yer almış. Lyudmilla Ignatenko rolündeki Jessie Buckley’i Taboo dizisiyle tanıdım diyebilirim. Boris Scherbina’yı canlandıran usta oyuncu Stellan Skarsgard, sinemada Mamma Mia, Nymphomaniac, Amistad ve Avengers serilerindeki rolleriyle tanınıyor. Oyuncu kadrosunun en kıdemlisi Emily Watson ise iki Oscar adaylığını Hillary and Jackie ve Breaking the Waves filmleriyle kazanmış. Gosford Park, Genius, Theory of Everything ve Angela’nın Külleri ise benim en çok dikkatimi çeken filmleri oldu. Dizinin en dikkat çeken oyunculuk performanslarından birini ise Dyatlov rolündeki Paul Ritter çıkarmış kanımca.

1986 yılında gerçekleşen Çernobil faciasını birçok yönüyle ele alıyor dizi. Nükleer santralde gerçekleşen kazanın sorumluları ve onları tespit etmeye çalışan ekibin hikayesine yoğunlaşan dizide, kazadan etkilenen çalışanların ve halkın yaşadıkları ise dizinin önemli öğelerinden. Belarus ve Ukrayna’da çekimleri yapılan dizinin hazırlıkları 2014 yılından başlamış. Çok fazla emek harcandığı belli olan dizinin müziklerinden kurgusunda, sinematografisinden kastına ve oyunculuklarına kadar kusursuz. Anti komünizm propagandası yapıyor iddiaları yersiz, olumlu olumsuz tüm yönleriyle gözlerimizin önünde herşey sunulmuş. Sonuçta yönetimsel ve bireysel hatalar dengeli bir şekilde izleyiciye veriliyor, izleyicinin bakış açısıyla yönetim daha suçlu olarak değerlendiriliyorsa sanırım bu dizi yapımcılarının suçu değil. Belgesel drama diyebileceğimiz bir türün en iyi örneklerinden olan dizi 5 bölümde anlatılarak ne eksik ne fazla sahneleriyle izleme zevkini katlandırıyor. 2 gün etkisinden kurtulamadığım diziyle ilgili fazla söz söyleyemiyorum, izlemeyen kalmasın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir