DJANGO UNCHAINED – ZİNCİRSİZ

BUGÜN NE İZLESEM

Tarantino kuşkusuz modern kültürün en popüler ve aynı zamanda da sıradışı yönetmenlerinden birisi. Her filmini büyük bir merakla bekleyen geniş bir kitle de söz konusu. Genelde çok başarılı ve kendine has filmlere imza atsa da, kimi eleştirmenlere göre zaman zaman ortalama işler de yapabiliyor. Ama Django Unchained, hem Tarantino’nun hem de 2012 yılının en iyi filmlerinden birisi. Tarantinovari western olarak nitelendirilen film, farklı senaryosu ve oyunculuklarıyla da oldukça ön plana çıkmayı hakediyor. Quentin Tarantino tarafından senaryosu yazılan film bu dalda Oscar ödülünü de alma başarısını gösterdi.

Filmin kazandığı diğer bir Oscar, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Christopher Waltz’in aldığı ödül oldu. Aslında zaman zaman Waltz’in mi başrolde olduğu konusunda tereddütlerim olmadı değil filmi izlerken. Gerçekten filmdeki ağırlığı çok fazla, bazı en iyi kadın yada erkek oyuncu dallarında ödül alan veya aday olan oyuncuların filmlerde çok kısıtlı süre alması nasıl eleştiriliyorsa belki de bu filmde de tam tersini görmek mümkün. Ama kötü mü olmuş? Kesinlikle hayır. Christopher Waltz filmi almış götürmüş deyim yerindeyse. Django rolüyle asıl başrol oyuncusu Jamie Foxx ise özellikle filmin ilk yarısında oldukça sönük kalmış ama neyseki diğer yarıda Waltz’in performansına yaklaşıyor. Leonardo Di Caprio bu kez kötü adam rolünde oldukça başarılı, bebek yüzlü aktör bu dezavantajını kesinlikle hissettirmiyor artık. Kerry Washington, Samuel L.Jackson, Don Johnson ve Franco Nero gibi daha birçok önemli oyuncunun yer aldığı filmde, oyuncu seçimi ve performansları kesinlikle mükemmel.

Ödül avcısı Dr. Schultz, bir iş sırasında yardımcı olabileceğini düşündüğü köle Django’yu özgürlüğüne kavuşturur. Başarıyla yürüttükleri iş sonrasında, birlikte çalışmaya başlarlar. Django’nun en büyük derdi ise birkaç yıl önce yolunun ayrıldığı karısını bulmaktır. Bu konuda Dr. Schultz’un da yardımını alan Django’nun önündeki en büyük engel ise Calvin Candie’dir.

Müzikler, görüntü yönetmenliği, oyunculuklar, senaryo ve bütün olarak film gerçekten harika. En çok eleştirilen -anlamsızca kan gövdeyi götürüyor bu Tarantino’nun filmlerinde- sahneleri ise yine var ama bence gayet yerli yerinde. Gerçekçilik bekleyenler için de hayal kırıklığı yaratabilecek durumlar var bu filmde ama Tarantino hiçbir zaman realist bir yönetmen olmadı ki! Onun dünyasında eğlenmek istiyorsanız mutlaka izleyin, pişman olmayacaksınız..

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir