EMPIRE

Empire-Tv-Series-05

2015 yılına en hızlı başlayan dizi kuşkusuz Empire. 2014-2015 yılının yeni dizilerini tanıtmaya kendimi adamışken sezon arası olarak nitelendirilen Ocak döneminde 12 bölüm sürecek ilk sezonunu, amiyane tabirle rating rekorlarını altüst ederek tamamlayan dizi, Türk izleyiciyi ne kadar tatmin eder bilmiyorum ama özellikle zenci Amerikalıları mest etmiş durumda. İkinci sezon onayını da alan diziyi, eğer bu tür dizileri seviyorsanız hiç kaçırmayın derim. Müzikal drama kategorisinde değerlendirilebilecek dizide hafif bir pembe dizi (soap opera) havası da yok değil hani.

Empire-American-Television-Series-2015-TV-Series-Cast

Daha çok yapımcı/yönetmen kimliği ile tanınan Lee Daniels ve aktör/yazar kimliği ile tanınan Danny Strong sanırım Butler filminden sonra Empire için ortak çalışmaya karar verdiler. Klasik Amerikan dizilerinin konsepti gereği farklı yönetmen ve senarist ekipleriyle çalışılan dizide müzikal içeriği nedeniyle daha bir önem kazanan müzik direktörlüğünü ise Timbaland’a emanet etmişler.

empire-fox-logo

Dizinin yayınladığı Fox kanalı üç büyük Amerikan kanalına (ABC, CBS, NBC) rakip olarak 1986 yılında kurulmuş. Şu anda dünyanın üçüncü büyük yayın karteli olarak karşımıza çıkan grubun Türkiye’de ulusal bir kanalı da mevcut. Diziyi Türkiye’de izlemek isteyenler için ise FoxLife kanalını D-Smart vasıtasıyla izleyebiliyorsunuz. Amerika’da özellikle ikibinli yıllardan itibaren rating oranlarını da oldukça yükselten kanalın, animasyon dizileri olan The Simpsons ve Family Guy özellikle televizyon dünyasının öncü işlerinden olmayı sürdürüyorlar. Drama dizilerinden Ally McBeal, House, Melrose Place, The O.C., The X Files, Fringe, Prison Break, Glee, The Following ve  Gotham, komedi dizilerinden, Married with Children, Arrested Development, Malcolm in the Middle ve That ’70s Show televizyon dünyasının unutulmazları arasındadır.

1jpg-a2a4a0

Dizinin başrol erkek oyuncusu olan Terence Howard 1969 doğumlu ve deneyimli bir oyuncu. Hustle&Flow filmiyle 2006 Oscarlarında en iyi erkek oyuncu kategorisinde adaylık kazanan oyuncu, The Prisoners, Iron Man ve Crash filmleriyle kariyerinde önemli adımlar attı.

Empire

Başrol kadın oyuncusu Taraji P. Henson ise 1970 doğumlu. The Curious Case of Benjamin Button filmiyle 2009 Oscarlarında en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında adaylık kazanan oyuncu, yakın zamanda Person of Interest dizisiyle dikkat çekerken, sinema kariyerinde ise çok seçici davrandığını düşünmüyorum.

Empire-boys

Üç erkek kardeş rollerinde oynayan oyunculara bakarsak; en büyükleri Andre rolünde Trai Byers, ortanca Jamal rolünde Jussie Smolet, en küçükleri Hakeem rolünde ise Bryshere Y. Gray yer almakta.  Trai Byers sıradan bir televizyon ve sinema oyuncusu iken, 2014 yılında yer aldığı Selma filmi ile başladığı kariyer çıkışına Empire ile devam ediyor. Jussie Smolet ise yine sıradan bir kariyere sahipken Empire ile çıkış yakalamaya çalışıyor. Yazz The Greatest sahne adıyla tanınan Bryshere Y. Gray ise ilk kez aktörlük denemesiyle karşımıza çıkan bir rap şarkıcısı.

Naomi

Dizinin diğer önemli karakterleri ise Lucius’un eski nişanlısı ve şirketin patronlarından Anika rolündeki Grace Gealey, Lucius’un eski dostu ve iş ortağı Vernon Turner rolündeki Malik Yoba ve dizinin ana karakterleri arasındaki tek beyaz olan Andre’nin karısı rolündeki Kaitlin Doubleday. Ayrıca dizinin birçok ünlü misafir oyuncusu var. Naomi Campbell, Jennifer Hudson, Courtney Love ve misafir mi esas oyuncu mu karar veremediğim Gabourey Sidibe gibi.

308474

Müzik endüstrisinin en büyük şirketlerinden Empire ve başındaki isim Lucius Lyon etrafında gelişen olayları anlatan dizi, özellikle Lucius’un ALS hastalığına yakalanması ve ölümünden sonra üç oğlunun arasından birisini şirketin başına getirmek istemesi üzerine kurulu. Oğullardan en büyüğü olan Andre aslında en aklı başında olanı ve idarecilik konusunda daha ideal bir isim gibi görünse de müzik yeteneğinin olmaması bir dezavantaj. Ortanca oğlan Jamal belki de müzik bilgisi ve yeteneği en çok olan kardeş ancak, cinsel tercihi nedeniyle babasının bir türlü gözüne giremiyor. En küçükleri Hakeem ise müzisyenliği orta seviyede olmasına ve kişiliği yerlerde sürünmesine rağmen babasının gözdesi. Bu arada Lucius’un eski karısı ve çocuklarının annesi Cookie 17 yıl yattığı hapisten çıkar ve Empire şirketinin yönetiminde hak iddia eder. Lucius ve Cookie arasındaki çekişmeyle, çocukların rekabeti dizinin gidişatına yön veren önemli unsurlar.

1183139

Türkiye’de yabancı dizi izleyen profili düşündüğümüzde belki çok ilgi çekmeyecek bir konuya sahip olan dizi Amerika’da ise gerçekten büyük ilgi görüyor. Bu ilginin nedeni genelde zencilerin diziye çok ilgi göstermesi olarak açıklanırken; oyuncu, senaryo ve yönetmenlik kalitesinin üst düzeyde seyretmesi de muhakkak etkilidir diye düşünüyorum. Hem Türk izleyicisi hem de Amerikan izleyicisi sabun köpüğü olarak tabir edilen pembe dizilerin prime time saatinde ve haftada bir yayınlanmasına alışık olmasa da aslında Empire bir tür pembe dizi olarak değerlendirilebilir. Bolca entrika ve alavere dalavere içeren zengin aile yaşamlarını bu sefer çok da aşina olmadığımız zenci müzisyenlerin dünyasında görüyoruz. Müzik içeriğinin konu itibariyle yoğun olduğu dizide R&B tarzında şarkılarla karşılaştığımda memnun olsam da, iş biraz rap türüne kayınca sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Ama müziği dozunda kullanarak bu anlamdaki handikapı ortadan kaldırmışlar. Özellikle Terence Howard ve Taraji P. Henson oyunculuklarıyla dizinin en izlenebilir yönünü oluştururken, Hakeem rolü ise belki de söylediği rap şarkılar nedeniyle en sıkıcı bölümler olarak karşımıza çıkıyor. Amerikan televizyonlarında son on yılda en çok izlenen final bölümü olarak da tarihe geçen ve iki gün önce yayınlanan 12. bölümünün ardından Fox kanalı sanırım bu işten en karlı çıkan oldu. En azından ilk bölümünü izleyerek hakkında karar vermenizi tavsiye edeceğim diziye ben ikinci sezon şansı vermeyi düşünüyorum.

Error: No API key provided.

https://www.youtube.com/watch?v=dBzu_jKLJek

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir