GAME OF THRONES

Game-of-Thrones-game-of-thrones

Lost sonrası Türkiye’de geniş kitleler tarafından en çok takip edilen dizi olduğunu düşündüğüm Game Of Thrones, 12 Nisan’dan itibaren beşinci sezonuyla yeniden bizlerle birlikte. Amerika yayının ardından hemen izlemek için çaba gösterdiğim tek dizi olan Game Of Thrones, Cnbc-e kanalındaki yayınıyla da takip edilebiliyor. George R.R. Martin’in çok satan kitap serisinden televizyona aktarılan dizi hakkında anlatacak o kadar çok kaynak ve bilgi var ki ben de kendimce bir düzenle sizlere aktarmaya çalışacağım. Bunu yaparken hem Westeros ve Essosta yaşayanları ve yaşananları biraz detaylandırırken, hem de fazla spoiler (ipucu) vermemeye çalışacağım.

6795292976242378878

Öncelikle kitap serisi hakkında biraz bilgi vermek gerekirse, ilk kitap olan Taht Oyunları 1996 yılında yayınlanan Buz ve Ateşin Dansı kitap serisi 7 kitaptan oluşacak şekilde tasarlanmış. İkinci kitap Kralların Çarpışması 1999 yılında, üçüncü kitap Kılıçların Fırtınası 2000 yılında, dördüncü kitap Kargaların Ziyafeti 2005 yılında ve beşinci kitap Ejderhaların Dansı 2011 yılında Türkiye’de piyasaya çıktı. Altıncı kitap Kış Rüzgarlarının ise 2016 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. İlk roman tek ciltten oluşurken diğer dört roman ikişer ciltten oluşmakta, dolayısıyla aslında şu an piyasada mevcut 9 kitap var bu seriden. Eğer ben önce bu kitapları bi okuyayım sonra dizileri izlerim diyen varsa toplamda 5314 sayfalık bir okuma macerasıyla başbaşa olacaklarını da hemen belirteyim, ya da gözlerini korkutayım! Açıkçası daha önce 10 civarı fantastik kitap serisi bitirmiş birisi olarak benim gözüm bile korkuyor bu seriden ve kolaycılık olarak nitelendirilebilecek filmini/dizisini izlemek durumunu gözardı edebilecek muhteşem bir dizi çekildiği için kendimi kandırabiliyorum.

Geo-RR-Martin

George R.R. Martin ile birlikte David Benioff ve D.B. Weiss tarafından yaratılan ve senaryosu yazılan dizinin müzikleri Ramind Djawadi tarafından yapılmış. Yönetmenlik, sinematografi, sanat direktörlüğü, oyuncu direktörlüğü, makyaj, kostüm, set dekorasyonu, kurgu, ses direktörlüğü, özel ve görsel efektler açısından muhteşem bir iş çıkartıldığını zaten diziyi izlerken farkediyorsunuz. Binlerce insanın çalıştığı arka planda neler yaşandığını tahmin bile edemiyorum. HBO tarafından Amerika yayını yapılan dizi, yayınlandığı kanala da ayrı bir prestij kazandırmıyor değil.

hbo-bringing-back-game-of-thrones-for-a-third-chapter

Dizinin çekimleri Kuzey İrlanda, Hırvatistan, İzlanda, Fas, Malta, İspanya, İskoçya ve Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleştiriliyor. Özellikle ilk dört ülkede turizm gelirlerinin artmasında önemli etkisi olan diziye bu ülkelerden finansal destek de veriliyor. Dizide kullanılan diller İngilizce ve kurgusal Dothraki ve Valyrian dilleri olarak göze çarpıyor. Şimdiye kadar tamamlanan 4 sezonuyla toplam 40 bölümü arşivlerde yerinin alan dizinin 5. sezonunda henüz 5 bölüm yayınlanmış durumda. Yeni sezon anlaşmaları konusunda problem yaşamayacak özel dizilerden birisi olan Game Of Thrones için altıncı sezonun varlığı kesin olmasına rağmen yazarların yedinci sezonla ilgili planları henüz açığa çıkmış değil. Dizinin yaratıcıları sık sık zaten dizinin sonunu belirlediklerini, oraya ilerledikleri yolda kaç bölüm gerekirse o kadar olacağını söylemekteler. Daha fazla para kazanmak için gereksiz ekstra sezonlar ve bölümlerin var olmayacağının garantisini de vermekteler.

941ee1180244859b313e38e56623c6e0

2012 ve 2015 yıllarında Altın Küre Ödüllerinde en iyi drama dizisinde adaylık kazanan dizinin bir diğer Altın Küre başarısı ise Peter Dinklage’ın 2012 yılında kazandığı en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü oldu. Emmy ödüllerindeki adaylıkları ve kazanımları konusunda geniş bir dosya açmak gerekse de ben kısaca özetleyeyim. Farklı yıllarda kazandıkları ödüller genelde en iyi yardımcı erkek oyuncu (Peter Dinklage), sanat yönetimi, ses kurgusu, ses miksajı, makyaj, kostüm ve özel görsel efektler dallarındayken, adaylıkları ise en iyi drama dizisi , yardımcı kadın oyuncu (Lena Headey, Emilia Clarke), yönetmenlik, görüntü yönetmenliği, senaryo ve oyuncu seçimi dallarında olmuştur. Korsan yollardan dizi izleme yöntemi olan Torrent istatistikleri incelendiğinde son birkaç yıldır zirveyi hiç bir diziye kaptırmayan Game of Thrones büyük kitlelerin ilgisini çekmeye devam edecek gibi görünüyor.

got1

Bu kadar kapsamlı bir işin içinde yüzlerce oyuncunun yer alması da sürpriz değil tabii ki. Başrol oyuncularının herhangi bir bölümde ölümü sonucu diziden ayrılması sürekli takipçiler açısından artık alışıldık bir durum gibi görünse de, hala bir başrol oyuncusunun ölmesi insanı şaşkınlık içinde bırakıyor. Bu yüzden başrol oyuncularını tanıtırken dizi hakkında mümkün olduğunca ipucu vermeden aktarmaya çalışacağım. Dizinin sezon sezon hikayesini anlatırken oyunculara da değinmeye çalışacağım.

Game_of_Thrones_Map

Dizinin Genel Hatları:

Fantastik drama türündeki dizi kurgusal Westeros ve Essos kıtalarında geçiyor. Westeros’ta hüküm süren First Men (İlk Adamlar) ve Andalların Kralı (Dar Deniz üzerinden gelerek Westerosu işgal edenler) olarak tabir edilen Demir Tahtın sahibi Yedi Krallığın Kralı olmak için mücadele veren hanelerin birbirleriyle mücadelesinin ana tema olduğu dizide bu krallıklar ve karakterler ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek gerekirse;

family-tree1

Targaryen Hanesi: King’s Landing, Dragon’s Land, Slaver’s Bay 

Daenerys-and-Viserys-daenerys-targaryen-30464108-1280-720

Kitabın başlangıcından yaklaşık 300 yıl önce Essos’daki Dragon’s Land bölgesinden gelen Aegon Targaryen ve iki kız kardeşi King’s Landing bölgesini ele geçirirler ve yedi krallığın altısına diz çöktürerek Westeros’ta hakimiyet kurarlar. Sadece Dorne bölgesi 200 yıl boyunca bağımsızlığını sürdürür ancak evlilik ittifaklarıyla Targaryen’e boyun eğer. Targaryenler Demir Tahtı mağlup ettikleri düşmanları kılıçlarını ejderha ateşiyle birleştirerek oluştururlar ve King’s Landing bölgesini başkent ilan ederler. Eddard Stark ve Robert Baratheon tarafından Deli Kral 2. Aerys Targaryen tahttan indirilinceye kadar Westeros’ta hüküm sürerler. Hanedanın son iki üyesi Viserys (Harry Lloyd) ve Daenerys (Emilia Clarke) ise Essos kıtasına kaçarlar. Viserys kardeşini Essos’un güçlü krallarından Dhotraki Kralı Drogo (Jason Momoa) ile evlendirerek güçlü bir ortaklık kurmak istemektedir. Jorah Mormont (Iain Glen) Westeros’tan sürgün edilmiş kuzeyli bir lorddur. Daenerys’e olan bağlığını kanıtlayarak onun yolculuğunda her zaman yanında yer almıştır.  Missandei (Nathalie Emmanuel) Daenerys’in özel çevirmeni ve yardımcısı olarak ilerleyen sezonlarda izleyeceğimiz bir karakter. Grey Worm (Jacob Anderson) hadım edilmiş ve eğitimli kölelerden oluşan özel bir askeri birlik olan lekesizlerin komutanıdır ve ilerleyen sezonlarda Daenerys ile yolları kesişecektir.

Stark Hanesi: The North, Winterfell

Stark-family-house-stark-24508426-1280-720

Westeros kıtasının kuzey yarısını kapsayan The North bölgesinde Stark Hanedanı hüküm sürer. Hanedan üyeleri kıtanın en eskilerinden Winterfell kalesinde yaşar. Targaryenler gelinceye kadar binlerce yıldır kuzeyi yöneten Starkların son lordu Eddard (Ned) Stark, Targaryenleri alt etmekte de yardım ettiği ve sonradan kral olan Robert Baratheon’un Kral Eli-Hand of the King(başdanışmanı ve vasisi) olarak da bilinir. Dizinin en önemli karakterlerini barındıran Stark hanedanının lideri Ned Stark (Sean Bean), Catelyn Stark (Michelle Fairley) ile evlidir ve Robb (Richard Madden), Sansa (Sophie Turner), Arya (Maisie Williams), Bran (Isaac Hempstead-Wright) ve Rickon’un (Art Parkinson) babasıdır. Catelyn Stark, aynı zamanda Tully Hanesinin bir üyesidir. Jon Snow (Kit Harrington) ise Ned Stark’ın gayri meşru çocuğu olup kısa süre sonra Duvarda görevlendirilecektir. Hodor (Kristian Nairn), Stark arazilerinde çalışan ve temel işlerle görevlendirilen bir karakter olsa da ilerleyen sezonlarda Bran için özel yardımcılık yapmaya başlayacaktır. Osha (Natalia Tena) duvarın ötesindeki özgür halktan olsa da Bran ve Rickon’un yolculuğunda Hodor ile birlikte eşlik etmektedir. Winterfell kalesini çekip çeviren başkahya Maester Luwin (Donald Sumpter), Winterfell kalesinde askerlerin eğitiminden sorumlu olan komutan Rodrik Cassel (Ron Donachie)  ve Winterfell kerhanelerinde çalışan bir fahişe olan Ros (Esme Bianco) dikkate değer karakterler olarak sayılabilir.

Duvar:

nights_watch_stand_around

Yedi Krallığın kuzey sınırını oluşturan duvar taş, buz ve sihirden üretilmiştir. Night’s Watch (Gece Gözcüleri) adlı bir grup tarafından korunan duvarın ötesinde hem yabani insanlar hem de doğaüstü varlıkların yaşadığı biliniyor. Targaryen kardeşlerin danışmanı Jorah Mormont’un babası Jeor Mormont (James Cosmo) Gece Gözcülerinin lideridir. Eddison Tollett (Ben Crompton) ve Pypar (Jozef Altin) da Jon Snow, Grenn (Mark Stanley) ve Samwell Tarly ile birlikte Gece Gözcülerinde birlikte hareket eden bir grubun içindedir. Duvarın ötesindeki özgür halkın lideri Mance Rayder (Ciaran Hinds), ve tebaasından Ygritte (Rose Leslie), Tormund (Kristofer Hivju), Styr (Yuri Kolokolnikov) ve Orell (Mackenzie Crook) dizinin önemli karakterlerinden. Özgür halkın ayrı bir klanından olan Craster (robert Pugh) ve eşleri/kızlarından olan Gilly (Hannah Murray) diğer önemli karakterler olarak sayılabilir.

Greyjoy Hanesi: The Iron Islands

balon-greyjoy-4

Westeros’un batısındaki Demir Adalar toplam yedi adadan oluşuyor. Bunların en önemlisi ise Greyjoy Ailesinin yaşadığı Pyke. Denizdeki hakimiyetleri ile tanınan Greyjoy hanedanın başında Balon Greyjoy (Patrick Malahide) vardır. Kızı Yara (Gemma Whelan) ile yakın ilişkileri olsa da oğlu Theon (Alfie Allen) Stark ailesinin yanında, Winterfell’de ikamet etmektedir.

Tully Hanesi: The Riverlands

NEGATIV_Game-of-Thrones_Rains-of-Castamere_Lord-Walder-Frey-Lord-Edmure-Tully-640x384

The Riverlands Westerostaki Krallıkların tam ortasında kalan hem coğrafi açıdan hem de toprak açısından en değerli bölgelerden birisidir. Coğrafi olarak sınırlarını korumakta zorluk çeken bölgede hüküm sürmek oldukça zor olduğu için hakimiyetin tek bir ailede olmadığı bölgede eskiden hüküm süren Harren The Black, Targaryen istilası sırasında Tully ve Greyjoy Hanedanlığının desteğiyle yok edilmiştir. Artık harabeye dönüşen Harrenhal yolgeçen hanına dönmüşken Riverlands’e hükmeden ise Riverrun’da ikamet eden Tully Hanedanı olmuştur. Lord Edmure Tully (Tobias Menzies) tarafından yönetilen hanedanlık elini güçlendirmek adına, kızkardeşlerden Catelyn Tully’i Stark Hanedanının lideri Ned Stark ile, Lysa Tully’i ise Arryn hanedanının lideri Jon Arryn ile evlendirmiştir. Nehrin kontrolünü sağlamak üzere kurulan ve Twins adı verilen kalelerin hamisi ise Frey Hanedanıdır. Walder Frey (David Bradley) tarafından yönetilen hanedanlık Tully Hanedanlığına bağlılığını ifade etse de arkadan iş çevirmesi muhtemeldir.

Arryn Hanesi: The Eyrie

tumblr_m7xkjhZHd91r3xo1qo8_r1_1280

Kıtanın doğusunda yer alan The Eyrie, Arryn Hanedanı tarafından yönetilmektedir. Almanların ünlü kalesi Neuschwanstein’dan esinlenilen The Eyrie kalesi dağlık bir bölgededir ve ulaşımı oldukça zorludur. Kalenin uçurumlara açılan ve Sky Cells adı verilen zindanları mevcuttur. Jon Arryn (John Standing) ve Lysa Tully-Arryn (Kate Dickie) tarafından yönetilen hanedanın askeri gücü yüksek olmasa da kalenin ele geçirilmesi oldukça zor olduğu için yıllardır ayakta kalmayı başarmıştır. Robin (Lino Facioli) adında bir oğulları vardır.

Lannister Hanesi: The Westerlands

tumblr_static_2l875ki9tjwgkggg44oowc0w4

Dizinin en önemli ailelerinden olan Lannisterların başında Tywin Lannister (Charles Dance) bulunmaktadır. Kızı Cersei’yi (Lena Headey) Kral Robert Baratheon ile evlendiren Tywin, Yedi Krallığın yönetilmesinde de büyük pay sahibi olmuştur. Oğullarından Tyrion Lannister (Peter Dinklage) cüce olması ve doğumu sırasında annesinin ölümü nedeniyle özellikle babası tarafından hor görülürken, Jaime Lannister (Nikolaj Caster-Waldau) ise savaşçı özellikleri ve yakışıklığıyla ailenin gözdelerindendir. Madenciliğin zenginleştirdiği topraklara sahip olan Lannister Hanedanı, zenginliğini özellikle altın madenine borçludur. Hanedanlığın merkezi Casterly Rock olsa da özellikle Cersei ve çocukları Joffrey Baratheon (Jack Gleeson), Myrcella Baratheon (Aimee Richardson) ve Tommen Baratheon (Callum Wharry) başkentte yaşamaktadırlar. Cebelitarık Kayasından esinlenilen Casterly Rock dizinin önemli figürlerindendir. Lannister Hanedanı için hizmet eden bir şövalye olan Sandor “The Hound” Clegane’in (Rory McCann), kardeşi Gregor “The Mountain” Clegane (H.J. Björnsson) tarafından yüzünün yarısı yakıldığı biliniyor. Bronn (Jerome Flynn) özel korumalarından birisi, Podrick Payne (Daniel Portman) yaveri iken, Shae (Sibel Kekilli) ise Tyrion Lannister’ın ise gönül işlerini hallediyor.

Tyrell Hanesi: The Reach

Natalie-Dormer-and-Diana-Rigg-as-Margaery-and-Olenna-Tyrell

Westeros’un en bereketli ve sulak bölgesi olan The Reach, Tyrell Hanedanının hükmündedir. Hanedanlığın merkezi Highgarden olup Lord Mace Tyrell (Roger Ashton-Griffiths) tarafından yönetilse de, arka planda annesi Olenna Tyrell (Diana Rigg) etkisini bolca hissettirmektedir. Lord Mace Tyrell’in çocukları Margaery Tyrell (Natalie Dormer) ve Loras Tyrell (Finn Jones) özellikle ilerleyen sezonlarda bolca göreceğimiz dikkat çekici karakterler. The Reach bölgesinde yer alan Oldtown kıtanın en eski şehri olması dışında, en büyük ikinci limanı olma özelliğini de taşıyor. Şehirdeki 240 m yüksekliğindeki Hightower kulesi aynı zamanda Westerosun en yüksek binası olma özelliğinde.

Baratheon Hanesi: The Stormlands

baratheon

Targaryen istilasından önce Storm Kings tarafından yönetilen bölge, artık Baratheon Hanedanının yönetiminde. Aynı zamanda Yedi Krallığın tahtında oturan Robert Baratheon (Mark Addy) tarafından yönetilen Hanedanlığın merkezi olan Storm’s End yönetimini küçük kardeşi Renly Baratheon’a (Gethin Anthony) devrederken, Dragon’s Land yönetiminde ise ortanca kardeşi Stannis Baratheon (Stephen Dilleon) vardır. Robert Baratheon Cersei’den olma Joffrey, Myrcella ve Tommen adında üç resmi (!) çocuğa sahipken, gayrimeşru çocuklarının sayısı bilinmiyor. Ancak bilinen gayrimeşru çocuğu Gendry (Joe Dempsie) dizide sıkça karşımıza çıkıyor. Meryn Trant (Ian Beattie) ise Robert Baratheonun korumalarından birisidir.

game-of-thrones

Renly Baratheon Tyrell Hanedanından Margaery ile evlendirilirken, aslında onun erkek kardeşi Loras ile birlikte olmayı tercih etmektedir. Brienne of Tarth (Gwendoline Christie) Renly Baratheon’un korumalarından birisi olarak karşımıza çıksa da ilerleyen sezonlarda oldukça önemli bir karakter haline dönüşüyor.

2727_Game-of-Thrones-season-2-Melisandre-and-Stannis

Stannis ise The Reach bölgesindeki Florent Hanedanından Selyse (Tara Fitzgerald) ile evlidir. Shireen (Kerry Ingram) adında bir kızları vardır. Selyse’in uzaktan kuzeni Samwell Tarly (John Bradley) ise Night’s Watch ekibine katılan önemli karakterlerden birisi. İkinci sezondan itibaren Stannis’in yanında sıkça görmeye başladığımız kırmızılı kadın Melisandre (Carice Van Houten) özel güçlerini Işığın Tanrısından almaktadır. Rahibe Melisandre dışında Stannis’in en önemli danışmanı ise Davos Seaworth (Liam Cunningham) olarak biliniyor.

Martell Hanesi: Dorne

house_martell_wallpaper_by_darthxrevan-d7dgvhh

Westerosun en güneyindeki bölge olan Dorne, aynı zamanda en az popüler olan bölgedir. Targaryen istilası sırasında Dorne Bölgesinin fiziksel koşullarının da avantajıyla teslim olmayan Dorne, daha sonra evlilikler ile Targaryen hükmüne girmiştir. Sunspear kalesi, bölgenin hakimi olan Martell Hanedanının ikametgahıdır. Prens ve Prenses ünvanlarının kullanıldığı ailenin lideri Prens Doran Martell (Alexander Siddig)aynı zamanda Sunspear Lordu olarak bilinir. İkinci ve dördüncü sezonlarda da görülse de esas olarak beşinci sezonda kendini yakınen tanıyacağız. En küçük oğlu Prens Trystane Martell (Toby Sebastian) beşinci sezonda karşımıza çıkacak olan ve Myrcella Baratheon ile evlenmesi uygun görülen bir karakter. Ailenin en bilindik üyesi olan Prens Oberyn Martell (Pedro Pascal) ise Prens Doran Martell’in küçük kardeşi ve dördüncü sezon boyunca önemli bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

Diğer Önemli Haneler, Oluşumlar ve Karakterler

GOT503_081914_HS_DSC_3860

Bolton Hanedanı kuzeyde Dreadfort bölgesinde hüküm sürmekte, liderleri ise Roose Bolton (Michael McElhatton) ve oğlu Ramsay Snow (Iwan Rheon) dikkat çekici karakterler.

Small_Council

Küçük konsey Yedi Krallığın Kralı tarafından ihtiyaç duyulduğunda toplanan Bakanlar Kurulu benzeri bir danışma heyeti. Bu heyette yer alan üyeler, Kralın Eli (Başbakan), Savaş Ustası (Savunma Bakanı), Para Ustası (Ekonomi ve Maliye Bakanı), Fısıltılar Ustası (İstihbarat Bakanı), Kanun Ustası (Adalet Bakanı), Gemiler Ustası (Denizcilik Bakanı), Lord Commander of the Kingsguard (Kral ve ailesinin korumasını yapan askeri birliğin komutanı) ve Grand Maester (Krallığın başkentindeki Kralın ikametgahı olan Red Keep kalesinin yönetiminden sorumlu olan Usta) olarak belirlenmiş. Robert Baratheon Krallığı hüküm sürerken konseyin üyeleri şöyledir; Kralın Eli, Lord Jon Arryn, sonrasında Lord Eddard Stark, Grand Maester Pycelle (Julian Glover), Para Ustası Lord Petyr “Littlefinger” Baelish (Aidan Gillen) – aynı zamanda başkentteki genelevlerin sahibi, Fısıltılar Ustası Varys (Conleth Hill), Kanun Ustası Renly Baratheon ve Gemiler Ustası Stannis Baratheon. Lord Commander of the Kingsguard olan Ser Barristan Selmy (Ian McElhinney) ise Targaryen döneminde de aynı görevi üstlendiği için Kral Robert Baratheon tarafından konseye kabul edilmemiştir.

Essos Kıtası: 

comment_2IQqzdCc3rtDdj3iARRO8qW6PU6Ph7qj

Westerostaki yedi krallık ile arasındaki Dar Deniz aracılığıyla bağlantı kuran Essos, farklı bir siyasi yapıya sahiptir. Kıtanın batısındaki 9 adet özgür şehir bağımsız bir şekilde yönetilmektedir. Braavos, Lorath, Lys, Myr, Norvos, Pentos, Qohor, Tyrosh ve Volantis şehirlerinin arasındaki en önemli olanı kuşkusuz Braavos. Özellikle Iron Bank (Demir Banka) ile tanınan Braavos diğer şehirlerden bir yönüyle daha ayrılıyor. Valyrian kolonileri tarafından kurulan diğer şehirlerin aksine Braavos, Valyrian saldırılarından kaçan köleler tarafından kurulmuştur.

Meereen_HBO

Essos kıtasının güneyindeki Slaver’s Bay adı üstünde köleliğin ticaretleştirildiği ve yasal olduğu bir bölge. Başlıca şehirler ise Meereen, Astapor ve Yunkai.

bgy4anvdoxkelaxznata

Dothrakiler kıtanın iç kısmında ve Slaver’s Bay’in kuzeyinde yer alan bir bölgede hüküm süren atlı birlikleriyle tanınan bir ırk. Kendilerine has bir dilleri var ve Kralları Khal, Kraliçeleri ise Khaleesi olarak adlandırılıyor. Dothrakileri kıtanın en savaşçı kabilesi olarak sık sık diğer şehirlere akınlar düzenliyorlar. Qarth kıtanın güneyinde Slaver’s Bay’in ise doğusunda yer alan önemli bir ticaret şehri. Ne Valyrianlar bu şehire sahip olabilmiş ne de Dothraki saldırıları onları korkutmuş. Onüçler (The Thirteens) adı verilen bir grup aristokrat ve büyücü tarafından yönetilen şehir özel bir konuma ve korumaya da sahip. Hakkında çok da fazla şey bilmediğimiz Yi Ti ve Asshai şehirleri kıtanın doğusunda yer alıyor, kısa bir bilgi vermek gerekirse Melisandre’nin Asshai’li olduğunu biliyoruz. Kıtadaki diğer koloniler dizide şimdiye kadar fazlaca detaylandırılmadığı için bilgi vermeye gerek görmüyorum ancak ileride bahsedilirse bilgileri güncellemeyi düşünüyorum.

Sezon Özetleri: Diziyi henüz izlememiş olanlar için pek tavsiye etmeyeceğim aşağıdaki bölümü şimdiye kadar en azından birkaç sezon izlemiş olanlar için hazırladım. Yeni sezona başlamadan önce bir hatırlatma amacıyla..

1. Sezon:

Dizi Kral Robert Baratheon’un Kralın Eli olmak üzere Ned Stark’ı King’s Landing’e davet etmesiyle başlıyor. Bu arada Ned ve karısı Catelyn, Catelyn’in kız kardeşi ve aynı zamanda bir önceki Kralın Eli olan Jon Arryn’in karısı olan Lysa’dan bir mektup alır. Lysa mektubunda Starkların en azılı rakipleri olan Lannister Hanedanlığından gelen Kraliçe Cersei’nin ölümden sorumlu olduğunu düşündüğünü belirtmiştir. Ned Krala yardım etmek ve Kralın Elinin ölümünden sorumlu olan kişiyi bulmak için güneye seyahat ederken aynı zamanda ailesini Lannisterlardan korumak zorundadır. Jon Arryn’in ölümünün arkasındaki nedenleri araştırırken, Arryn’in de açığa çıkarmaya çalışırken öldüğü Lannisterlar hakkındaki gizli sırları öğrenir.

Bu sırada Dar Denizin ötesindeki Essos kıtasında, eski kralın sürgüne gönderilmiş olan oğlu Viserys Targaryen hala tahtta hakkı olduğuna inanmaktadır. Kızkardeşi Daenerys’i Dothraki lideri Khal Drogo ile evlendirirken, karşılığında Westeros’a döndüğünde yanına alacağı bir orduyu takas edebileceğini düşünmektedir. Ancak işler planladığı gibi gitmez ve Daenerys’in kocasına olan sevgisi artarken mental olarak daha güçlü bir Khaleesi olarak karşımıza çıkar.

Duvarın ötesinde ise, Ned’in gayri meşru oğlu Jon Snow, Yedi Krallığı Duvarın ötesindeki bilinmeyen tehlikelere karşı koruyan Gece Gözcülerine katılır. Fakat duvarın ötesinden gelen, efsanevi ve çoktan ölümle buluştuğu zannedilen bir güç Yedi Krallık topraklarını tehdit etmektedir.

2. Sezon:

Robb Stark üç savaş zaferi kazandıktan sonra; Lannister’lara kuzeyin bağımsızlığına karşı barış teklif ederken, Balon Greyjoy’un desteğini almak için Theon Greyjoy’u, Renly Baratheon’un desteğini almak için ise Catelyn Stark’ı gönderir. Cersei Lannister Robb’un şartlarını kabul etmezken, Tyrion Lannister eski komutan Janos Slynt’i Duvara sürgüne gönderir ve Bronn’u da King’s Landing’teki emniyet teşkilatı benzeri görev yapan Şehir Gözcülerinin komutanı olarak görevlendirir.

Catelyn Renly’nin kampına ittifak teklifiyle geldiği sırada, Brienne of Tarth da Renly’nin koruması olmaya hak kazanmıştır. Catelyn ve Brienne,  tahtta hak iddia eden Renly’nin abisi Stannis Baratheon’ın tebaasından olan Kırmızılı Kadın Melisandre’nin gönderdiği bir kara büyü ile Renly’nin öldürülmesine şahit olurlar. Catelyn ve Brienne Renly’nin kampından kaçarak Robb’un ordusuna katılırlarken, Renly yanlıları da herşeyden bihaber Stannis’in ordusuna katılırlar. Bu arada Theon Greyjoy, Starklara ihanet ederek babasıyla birlikte Winterfell’e baskın düzenleyerek ele geçirir. Robb, Theon’un planlarından haberdar olur ve Winterfell’i geri almak için adamlarını gönderir, bu arada içeride kalan Bran ve Rickon Stark’ı dışarı kaçırmak için planlar yapılmaktadır.

Robb annesi Catelyn’in Jaime Lannister’ı gizlice salıverdiğini ve Brienne of Tarth eşliğinde kızları Sansa ve Arya ile takas edilmek üzere King’s Landing’e gönderdiğini öğrenirken, Volantene hemşiresi Talia Maegyr ile romantik bir ilişkiye girer. Yara Greyjoy ise, Stark kardeşleri yeniden yakalama konusunda başarısız olan kardeşi Theon’u Demir Adalara geri götürmek için Winterfell’e gelir.

Tywin Lannister Harrenhal’den ayrılırken, Arya, Gendry ve Hot Pie da Jaqen H’ghar’ın yardımıyla oradan kaçmaya çalışmaktadırlar. King’s Landing’de ise Cersei, fahişe Ros ile gizli bir aşk yaşadığını zannettiği Tyrion’a şantaj yapmaktadır. Stannis’in King’s Landing’e yaptığı saldırıyı püskürtmede Tyrion oldukça başarılı olurken, Kral Joffrey Baratheon ve koruması Sandor Clegane ise savaş alanından kaçmaktadırlar. Stannis’in askerleri kalenin içine girmeyi başarsalar da, Tyrion askerlerini yeraltı tünellerinden geçirerek düşmanlarının arkasından da saldırmayı başarır. Babası Tywin’in kuvvetleri King’s Landing’e ulaştıktan kısa süre sonra Stannis yenilgiye uğrar.

Khal Drogo’nun ölümünden sonra, Daenerys ve maiyetindekiler Qarth şehrinde sığınacak bir yer bulurken, Xaro Xhoan Daxos tarafından zaptedilirler. Xaro büyücü Pyat Pree’nin de yardımıyla Daenerys’in çoğu yardımcısını öldürürken ejderhalarını kaçırır ve Qarth’ın kontrolünü de ele geçirir. Daenerys Ölümsüzlük Evi’nde Pyat Pree’nin tuzağına düşse de ejderhaları Pyat Pree’yi öldürürler. Daenerys Xaro’yu kendi mezarına hapsederek kalan yardımcıları ile birlikte Qarth’dan kaçarlar.

Duvarın ötesindeki bir keşif sırasında, Jon Snow bir yabani (özgür halktan) yakalar. Ygritte adlı yabani arkadaşlarının kurduğu bir tuzağa yönlendirdiği Jon Snow’un tutsak edilmesini sağlar. Jon Snow’un keşif arkadaşlarından Qhorin kendisini öldürmesini ister. Böylece Jon Snow yabanilerle yakınlaşıp aralarına girebilecek ve liderleri Mance Rayder’a ulaşabilecektir. Keşif ekibinin diğer üyeleri ise Ak Gezenler ile karşılaşacaktır.

3. Sezon:

Bu sezon özellikle King’s Landing ve Lannisterlar üzerine yoğunlaşmıştır. Stannis’in Blackwater saldırısını başarıyla püskürttükten sonra Demir Taht’a daha sıkı bağlanan Lannisterlar, oyunun güçlü ve çıkarcı yeni dostları Tyrell Hanesi tarafından tehdit edilmektedirler. Tyrion Kralın Eli olarak elde ettiği güçü kaybetmekle başa çıkmaya çalışırken, babasının kendisini yeterince takdir etmediğini de düşünmektedir. Bu sırada Jaime Lannister eve dönme konusunda elinden geleni yapmaya çalışırken, yol arkadaşı Brienne of Tarth ile arasında bir bağ kurulmaya başlamıştır.

Starklar Savaşı kaybetmeye başlamışlardır. Lord Walder Frey’in desteğini Talisa Maegyr ile evlenerek kaybeden Robb Stark’a ordunun inancı da azalmıştır. Annesiyle olan ilişkisi Jaime Lannister’i serbest bırakmasıyla nedeniyle iyice soğumuşken, dedesi ve küçük oğlan kardeşlerinin ölüm haberi üzerine yeniden yakınlaşırlar. Aslında Bran ve Rickon hala yaşıyorlar ve kuzeye doğru yolculuklarına devam ediyorlar. Stark kardeşlerin öldüğü haberini veren Theon Greyjoy ise bilinmeyen birisi tarafından işkenceye maruz kalıyor. Arya Stark, Gendry ve Hot Pie ile birlikte yolculuğuna devam ederken yolu The Brotherhood (Kardeşlik) ve The Hound (Tazı) ile kesişir. Sansa Stark ise King’s Landing’de Lannisterların tutsağı olarak kalmaya devam ederken, Petyr Baelish ve Tyrell Hanesi tarafından yakın ilgiye maruz kalır.

Dragonstone’da, Stannis Baratheon Blackwater yenilgisini hazmetmeye çalışmaktadır. Danışmanı Ser Davos ise Melisandre’yi öldürmeye teşebbüs etmesinden dolayı hapsedilmiştir.

Duvarın ötesinde, Jon Snow Mance Rayder’in yabani ordusuna katılmıştır ancak gizli niyetini kimse bilmemektedir. Ygritte’e olan aşkı nedeniyle, Yedi Krallığı korumak için Gece Gözcülerine katıldığında  ettiği yeminleri yeniden gözden geçirmesi gerekmektedir. Arkada kalanlar, Ak Gezenlerin saldırısıyla oldukça azalsa da bir kısmı Duvara geri dönüş yoluna geçmiştir. Ancak gözcülerin çoğu yeminlerini çiğnemek üzere oldukları için Lord Commander Mormont ve Samwell Tarly’nin hayatları tehlikeye girecektir.

Dar Denizin öteki yakasındaki Astapor’da Daenerys Targaryen yedi krallığı yeniden ele geçirme konusundaki hedefine bu sefer yeni bir yol arkadaşı, Barristan Selmy ile devam etmektedir. Jorah Mormont’un danışmanlığını almaya devam eden Daenerys’in hedefinde bu sefer Lekesizler ordusunu satın almak vardır.

4. Sezon:

King’s Landing’de misafirler Joffrey ve Margaery’nin düğünü için gelmeye başlamıştır. Davetlilerden birisi olan Oberyn Martell ve Martell Hanesinin aslında Lannister Hanesine karşı kişisel bir kindarlığı vardır. Joffrey düğünde Olenna Tyrell tarafında zehirlenerek öldürülse de, Cersei oğlunun katili olarak Tyrion’u hedefe koymuştur. Tyrion bu suçlamalardan kurtulmak için çabalasa da, babası ve ablasının yoğun baskısına dayanmakta zorluk çekecektir.

Kalan Stark çocukları kendi yollarında devam ederken, artık geri dönebilecekleri bir evleri olmadığının da farkına varmışlardır. Sansa Stark Petyr Baelish’in yardımıyla King’s Landing’den kaçarken, kıskanç teyzesi Lysa Arryn’in yanına sığınır. Arya Stark Eyrie yolunda devam ederken, yolculuğunda ona koruma sağlayan Sandor Clegane ise Arya’yı akrabalarına teslim ederek karşılığında yüksek bir meblağ almayı planlamaktadır. Son olarak Bran Stark, Reed kardeşler ve Hodor eşliğinde üç gözlü kuzguna ulaşma hedefiyle kuzeye yolculuğuna devam etmektedir.

Duvara yakın zamanda geri dönen Jon Snow, liderlerini Mance Rayder ve saldırı planları hakkında uyarmaya çalışmaktadır. Güney saldırısı Tormund Giantsbane ve Ygritte tarafından idare edilirken diğer bir yabani kabilesi olan Thennler’le birleşirler. Yine Duvar’a geri dönüş yapan Samwell Tarly yabanilerden Gilly’e olan duygularını kontrol etmeye çalışmaktadır.

Davos Seaworth ise Duvara yapılacak yolculuk için Stannis Baratheon’un ordusunu yeniden biraraya getirmeye çalışmaktadır. Roose Bolton kuzeyi ele geçirme hedefinde güçlenmek adına, gayrimeşru oğlu Ramsay Snow, kölesi Theon Greyjoy ve avcılığına ve askerliğine güvendiği Locke’u askeri birliğine dahil eder.

Dar Deniz’in ötesinde, Daenerys Targaryen, Astapor ve Yunkai şehirlerini ele geçirdikten sonra Slaver’s Bay’in en büyük şehri olan Meereen’i de ele geçirir. Meereen ele geçirildikten sonra Daenerys orada kalmaya ve Westeros’a dönmeden önce yönetim işini daha iyi öğrenmeye karar verir. Meereen’deyken ülke yönetimi dışında, aşkın farklı hallerini ve ihanetin yıkıcı sonuçlarını da öğrenecektir.

Error:
2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir