GONE GIRL

Gone-Girl-2014-film-poster

Gillian Flynn ve Kayıp Kız romanı 2012-2013 yıllarında tüm dünyada büyük ilgi gördükten sonra usta yönetmen David Fincher tarafından filmleştirilmeye karar verilir. 2014 yılında vizyona giren film de sadece seyirciden büyük ilgi görmekle kalmaz en iyi kadın oyuncu Oscar’ı adaylığı dahil olmak üzere birçok ödül töreninde boy göstererek eleştirmenlerin gözüne de girer. Geçen yılın en iyi filmlerinden birisi olduğunu düşündüğüm film gerçekten Rosamund Pike’ın oyunculuğu ile daha bir değer kazanıyor. Senaryosu da Gillian Flynn tarafından hazırlanan film psikolojik gerilim türünün en iyilerinden birisi olarak yıllarca DVD olarak da izlenmeye devam edecektir.

937950-Girl With The Dragon Tattoo, The

David Fincher muazzam bir filmografiye sahip. Alien 3 ile film kariyerine başlayan yönetmen, Seven, The Game, Fight Club, Panic Room, Zodiac, The Curious Case of Benjamin Button, Social Network ve The Girl With The Dragon Tattoo sıralaması ile biraz formdan düşmüş gibi görünse de Gone Girl sayesinde toparladı diyebiliriz. Ejderha Dövmeli Kız serisine devam edeceğini açıklayan yönetmenin her filmi seyircinin muhakkak ilgisini çekiyor diyebiliriz.

rosamund-pike-1552-1366x768

Başrol oyuncularından, önce övgüyle söz edeceğimiz Rosamund Pike ile başlamak lazım. 1979 İngiltere doğumlu deneyimli oyuncu Die Another Day ile ilk çıkışını yakaladıktan sonra Pride & Prejudice, An Education, Surrogates, Barney’s Version, Made in Dagenham, Wrath of the Titans ve  Jack Reacher filmleriyle devam etmiş. İnişli çıkışlı bir kariyere sahip olduğunu farkettiğim oyuncunun şimdiye kadar çok da seçici olmadığını düşünmekteyim. Bu filmde bu kadar başarılı olmasının bence en önemli nedeni rol için gerçekten çok uygun bir oyuncu olması. Hem fiziksel özellikleri hem de oyunculuk yetenekleri filmin casting ekibi tarafından başarıyla değerlendirilerek filmin başrolü verilmiş kendisine.

Ben-Affleck-Wallpaper

Filmin başrol erkek oyuncusu Ben Affleck ise sinemaseverlerin yakından tanıdığı bir isim. 1972 doğumlu Amerikalı oyuncu film sektöründe daha çok oyunculuk dışında yaptığı, senaristlik, yapımcılık ve yönetmenlikte daha başarılı bulunan bir isim. Bu filmde ise kötü bir performans sergilemese de Rosamund Pike’ın gölgesinde kalıyor. Argo filmiyle 2 yıl önce en iyi film Oscarını evine götüren Affleck 2016 yılında gösterime girecek Batman&Superman: Dawn of Justice ve daha sonraki yıllar için planlanan Justice League filmlerinde Batman/Bruce Wayne rolünü de kapmış görünüyor.

456164072

Özellikle How I Met Your Mother dizisiyle tanınan Neil Patrick Harris dışında çok da fazla popüler oyuncu barındırmayan filmin kadrosunda aslında performanslarıyla özellikle dikkat çeken iki oyuncu mevcut: Tyler Perry ve Carrie Coon. Genel olarak oyunculuklar zaten başarılı ancak avukat Tanner Bolt rolündeki Perry harika bir iş çıkarırken, Dedektif Rhonda Boney rolündeki Coon da ortalamanın üzerinde bir performansla karşımızda.

maxresdefault

Evliliklerinin 5. yıl dönümünü kutlamaya hazırlandıkları bir günde Nick Dunne eve geldiğinde eşinin ortadan kaybolduğunu farkeder. Evdeki boğuşma izleri Amy Dunne’ın kaçırıldığı ya da öldürüldüğü ihtimalleri üzerine yoğunlaşırken olayların gelişimiyle baş şüpheli de bir anda kocası olur. Özellikle kitabı okumayan ve film hakkında geniş bilgisi olmayanlar için bol sürprizli bir ikinci yarının varolduğunu söyleyebileceğim filmde, müzikler ve kurgu gerilimi yavaş yavaş yükseltmeye yardımcı oluyor. Sıradan vahşet görüntüleriyle bezenmiş ucuz polisiye gerilimlerden sıkıldıysanız, ince detaylarla bezenmiş bu sıradışı filmi muhakkak izlemelisiniz. Hem oyunculuklara hem de senaryoya hayran kalacaksınız.

Error: No API key provided.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir