HANDMAID’S TALE

 

Özellikle 2016 yılında yayınlanan 11.22.63, The Path, Chance gibi dikkat çeken yapımlarla ön plana çıkan, internet üzerinden yayın yapan HULU kanalının şimdiye kadar en büyük övgüler alan yapımı Handmaid’s Tale oldu. 26 Nisan’da ilk üç bölümü yayınlanan dizinin kalan bölümleri haftalık olarak yayınlandı. Toplam 10 bölümden oluşan ilk sezon Türkiye’de Doğan grubunun internet kanalı BluTv’de yayınlanıyor. 1985 yılında Kanadalı yazar Margaret Atwood tarafından aynı isimle yazılan romandan Bruce Miller tarafından televizyona uyarlanan yapım 2018 yılında ikinci sezonuyla karşımızda olacak. Bruce Miller The 100 dizisindeki yapımcılık tecrübelerini bu diziye de aktarmış diyebiliriz.

Dizinin başrolünde aynı zamanda yapımcı olarak da künyede ismini yazdıran Elisabeth Moss yer alıyor. Özellikle 7 sezon boyunca yer aldığı Mad Men dizisiyle kitlelerin tanıdığı oyuncu, ondan önce ise West Wing dizisinde yer aldı. Çocuk yaşta başladığı televizyon ve sinema dünyasında onlarca yapımda yer alan başarılı oyuncu 1982 doğumludur. 6 Emmy adaylığı ve 1 de Altın Küre ödülü olan oyuncu bu dizideki rolü ile yine Emmy ödüllerinde adaylık kazandı. June Osborne/Offred rolünü başarıyla canlandıran oyuncu dizinin de oyunculuk anlamında lokomotifi durumunda.

Joseph Fiennes distopik gelecekte hikayenin geçtiği ülkenin önemli liderlerinden birisi olan Fred Waterford karakterine can veriyor. Sinema dünyasında Oscarlı yapım Shakespear In Love filmiyle ön plana çıkan 1970 doğumlu oyuncu, televizyonda ise Flashforward ve Camelot dizileriyle tanınıyor.

Komutan Fred’in eşi Serena Joy Waterford rolünde muhteşem güzelliği ve asaleti ile Yvonne Strahovski yer alıyor. Chuck ve Dexter dizilerinde canlandırdığı karakterleri Türk izleyicisinin oldukça yakından tanıyacağı oyuncu en iyi performansını ise bu diziye saklamış. Avustralyalı oyuncu 1982 yılında doğmuş.

Alexis Bledel özellikle Gilmore Girls fanatiklerinin sürekli ekranda görmek istediği bir isim. Çıtıpıtı sevimli bir karaktere sahip olduğu Gilmore Girls sonrası en dikkat çekici performansını bu dizideki Emily/Ofglen karakteriyle veren 1981 doğumlu oyuncu Emmy ödüllerinde bir adaylık kazandı bile.

Dikkat çeken performanslardan birisi ise Madeline Brewer’a ait. Orange is the New Black ve Hemlock Grove dizilerini izleyenlerin yakından tanıdığı oyuncu bu dizideki Janine/Offwarren karakteriyle yine döktürüyor. Dizinin genç oyuncularından olan Brewer 1992 doğumlu. Ann Dowd, O.T. Fagbenle, Max Minghella ve Samira Wiley diğer önemli karakterleri canlandırıyor.

June ve Luke kızlarıyla birlikte oldukça sıradan ve sevgi dolu bir hayat sürmektedirler. Ülkede doğurganlık oranının ciddi boyutta düşmesinden sonra bazı şeyler değişmeye başlar ve sonunda aile parçalanır. June hala doğurgan olan kadınlarla birlikte cariye olarak yetiştirilip ülkenin üst yönetimindeki erkeklerin evlerine yerleştirilir ve törensel bir cinsel birleşme sonrası doğurmaları beklenmektedir. Kadınların vasıflı işlerde çalışamadığı ve ikinci sınıf olarak nitelendirildiği Gilead yönetimindeki ülkede mal sahibi de olamıyorlar. Geriye dönüşlerle şimdiki zamanın dışında da olayların nasıl gerçekleştiğinin anlatıldığı dizide June, komutan Fred ve eşi Serena Waterford’un evine yerleştirilir. Bir yandan kızına yeniden kavuşma hayaliyle hayata tutunurken, diğer yandan eşinin yasını tutmakta ve istemediği bir adamla birlikte olmaya zorlanmaktadır. Kimseye güvenemediği ve hiçbirşeye sahip olmadığı bir dünyada nasıl yaşanabilirse öyle yaşamaktadır.

Distopik bir dünyanın nasıl olması gerektiğini gösteren çok önemli bir eserden uyarlanan dizi bu yılın büyük sürprizlerinden birisi oldu. Bu kalitede diziler ne yazık ki yılda sadece 4-5 tane oluyor ve kaçırılmaması gerekiyor. Oyunculuklar anlamında büyük performanslar barındıran dizide, asıl etkiyi ise hikaye yaratıyor. Son derece etkileyici bir hikaye olmasından öte günümüz Türkiye koşullarında aydın insanların en büyük korkularından birisi olan distopik gelecek senaryolarına benzer öğeler içermesi nedeniyle Türk izleyicisini daha da derinden etkileyecek bir yapım Handmaid’s Tale. Sahip olduğu hikayeyi, kurgu, yönetmenlik, müzik, oyunculuklar ve sanatsal öğelerle besleyen diziye konu eğer ilginizi çekiyorsa bayılacaksınız. İlginizi çekmiyorsa bile ne kadar iyi bir dizi çekmişler diyeceksiniz. Fazla söze gerek yok, izleyin izlettirin..

https://www.youtube.com/watch?v=PJTonrzXTJs

Error: No API key provided.

 

No Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir