HOBBİT: BEŞ ORDUNUN SAVAŞI

???????????

Yüzüklerin Efendisi kitap ve filmlerinin sıkı bir takipçisi olarak, Hobbit film serisini kaçırmam imkan dahilinde değildi. Ancak ne yazık ki sadece son filmi vizyonda iken izleme fırsatı yakaladım.

526166

Peter Jackson’ın J.R.R. Tolkien’in 1937 yılında yayınladığı Hobbit isimli masal kitabından uyarladığı film serisinin ilki  Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (2012), ikincisi Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları (2013) ve son olarak Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (2014) adıyla üç bölüm halinde sinemalarda gösterime girdi. Epik ve fantastik bir macera filmi olarak nitelendirilebilecek seri aslında sadece Hobbit kitabından değil özellikle Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü ve Tolkien’in bazı diğer çalışmalarından da bölümler içeriyor.

the_hobbit_the_battle_of_the_five_armies-wide

Yüzüklerin Efendisi’nin başlangıcından yaklaşık 60 yıl önce, Bilbo Baggins’in (Martin Freeman), Büyücü Gri Gandalf (Ian McKellen) tarafında, Thorin Oakenshield (Richard Armitage) liderliğindeki 13 cücenin, Ejderha Samug (Benedict Cumberbatch) tarafından zaptedilen Yalnız Dağ’ı yeniden cücelerin mekanı haline getirmesi için eşlik etmeye ikna etmesi ile başlamıştı macera.

The-Hobbit-The-Battle-Of-The-Five-Armies-Widescreen-Background-Wallpaper

İkinci filmin sonunda Yalnız Dağ’a ulaşan ekip artık hem Ejderha ile başetmek zorunda hem de peşlerini bir türlü bırakmayan orkların liderleri olan Azog (Manu Bennett) ve oğlu Bolg (John Tui)  ile. Kili (Aidan Turner) ve Tauriel (Evangeline Lilly) arasındaki aşk derinleşirken, Legolas (Orlando Bloom) ve babası Thranduil (Lee Pace) arasında da köprülerin kopması an meselesidir. Gri Gandalf tekinsiz Dol Guldur’da hapsolmuştur ve ona ancak Galadriel (Cate Blanchett), Elrond (Hugo Weaving), Ak Saruman (Christopher Lee) ve Kahverengi Rodagast (Sylvester McCoy) birlikte yardımcı olabilecektir. Göl şehrine saldıran Ejderhayı durdurmak için ise Göl insanlarından okçu Bard (Luke Evans) var gücüyle mücadele edecektir. Orklar, elfler, insanlar, cüceler ve kartalların dahil olacağı beş ordunun savaşı ise çok yakındır.

images

Kuşkusuz çok geniş bir kadroya ve uzun bir hikayeye sahip Hobbit’i anlatmak ve değerlendirmek kolay değil. Ancak bazı dipnotlar vermek mümkün. Tolkien turizmi sayesinde ihya olan Yeni Zelandalılar, bu ikinci serinin Doğu Avrupa’da çekilme ihtimaline karşı protestolar bile düzenlemişler. Üç filmin hasılatlarına bakıldığında ilk filmin başarısını henüz yakalayamasa da, Beş Ordunun Savaşı ikinci filmden daha iyi bir hasılat edecek gibi görünüyor. Oscar adaylarının açıklandığı şu günlerde en iyi ses miksajı dalında aday olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Bu adaylıkla birlikte üç filmin toplam 7 adaylık kazandığını söyleyebiliriz ancak henüz kazanılan bir akademi ödülü yok. Filmin müzikleriyle ilgili de bir not vermek gerekirse, final şarkısını söyleyen Billy Boyd aynı zamanda Peregrin karakterini Yüzüklerin Efendisi serisinde canlandıran oyuncu.

hobbit_the_battle_of_the_five_armies-t2

Özellikle Tolkien ve Yüzüklerin Efendisi fanatiklerinin Hobbit film serisinden, 3 film olacağı da kesinleştikten sonra büyük beklentiler içine girmediklerine eminim. O büyülü dünyanın yeniden gözlerimizin önünde muhteşem bir şekilde canlanacağı ile ilgili muhakkak içlerinde bir umut taşımışlardır. Ancak ne yazık ki Peter Jackson’ın dönüşü muhteşem olmadı. Hatta sıradan sinema izleyicisini bile pek memnun edemedi.  Bunun belki birçok nedeni vardır ancak ben hala Hobbit kitabının içinden üç film çıkaracak kadar derin bir hikayeye sahip olmamasının esas neden olduğu düşüncesindeyim. Tolkien kadar orta dünyaya hakim olmayan senaristler de konuyu derinleştirmekte ne yazık ki başarısız olmuşlar.

big_thumb_ada0c98cc42ba07e7d91803569c433d2

Görsellik, oyuncu ve mekan seçimleri, kurgu, müzik ve yönetmenlik üst seviyede olsa da, teknik ve sanatsal anlamdaki başarı, hikaye zayıf kalınca izleyici açısından belli bir ölçüde tatminkar oluyor. Savaş sahneleri harika, ancak bir İki Kule ya da Kralın Dönüşündeki kadar değil. Oyuncular çok iyi ancak karakterler Yüzüklerin Efendisindeki kadar samimi ve gerçekçi değil. Kili ve Tauriel aşkı da, Aragorn ve Arwen aşkı kadar sahici değil.

indir

Bu kadar eleştiriden sonra kötü bir filmle karşı karşıya olduğumuzu sanıyorsanız büyük bir yanılgı içine girmek üzeresiniz. Asıl sorun elimizde Yüzüklerin Efendisi gibi muhteşem bir referans olması. Beş Ordunun Savaşı ise belki de üç film arasında en iyisiydi. Özellikle aksiyon sahnelerinin bolluğu, finale yaklaşma heyecanı, durağan sahnelerin azlığı ve özlediğimiz bir çok karakteri yeniden görmek seyirciyi mutlu edecektir. Filmin herhangi bir anından sıkılmak söz konusu bile değil, kurgusal ve duygusal bazı problemler dışında yılın en iyi filmlerinden birisiydi bile diyebiliriz. Özellikle çok izlenen Marvel-Süper Kahraman filmlerindeki gerçeklikten uzak karakterler ve senaryolar sonrası bu film ilaç gibi geliyor. Belki de canlandırdığı karakterden ötürü sadece Thorin rolündeki Richard Armitage’a bir türlü ısınamadım. Siz bu filmden neler bekliyorsunuz ya da beklentileriniz karşılandı mı?

The Hobbit: The Battle of the Five Armies (2014)
The Hobbit: The Battle of the Five Armies poster Rating: 7.7/10 (173,637 votes)
Director: Peter Jackson
Writer: Fran Walsh (screenplay), Philippa Boyens (screenplay), Peter Jackson (screenplay), Guillermo del Toro (screenplay), J.R.R. Tolkien (novel)
Stars: Ian McKellen, Martin Freeman, Richard Armitage, Ken Stott
Runtime: 144 min
Rated: PG-13
Genre: Adventure, Fantasy
Released: 17 Dec 2014
Plot: Bilbo and Company are forced to engage in a war against an array of combatants and keep the Lonely Mountain from falling into the hands of a rising darkness.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir