HOW TO GET AWAY WITH MURDER

How-To-Get-Away-With-Murder-2014-Poster-Wallpaper

2014-2015 sonbahar/kış sezonunun yeni dizilerinden olan ABC dizisi, 25 Eylülden itibaren izleyici karşısında çıktı. Hukuk draması olarak adlandırılan bir türün en yeni örneklerinden olan dizi ilk sezonuyla ratinglerde oldukça iyi bir seviyede seyredince henüz açıklanmasa da (ABC genelde Mart ayında açıklıyormuş) ikinci sezonu garantilediler bence.

peter-norwalk-img_70391366998681721.cached

İlk sezonun 15 bölüm olması kararlaştırılan dizinin yaratıcısı Peter Nowalk. ABC’nin hit dizilerinden Grey’s Anatomy ve Scandal’ın da yapım ekibinde yer alan Nowalk’ın en büyük sorumluluğu ise bu dizide. Aslında ekibin esas lideri olan Shonda Rhimes ise sadece yapımcı olarak künyeye adını yazdırmış.

277045665_1280x720

1962 yılından beri yayında olan ABC kanalı, Amerikanın üç büyük TV kanalından birisi olarak nitelendirmekte (Diğerleri CBS ve NBC). Bunca yıldır yayın hayatında olan bir kanalda tabii ki televizyon klasiği olmuş onlarca program ve dizi yayınlandı. Kaçak, MacGyver, Roseanne, Lost, Revenge, Desperate Housewives, Grey’s Anatomy ve Modern Family bu dizilerden sadece birkaçı.

1952__viola_davis_hd_wallpaper_

Dizinin tüm bölümlerinde yer alan kemik kadro 9 oyuncudan oluşuyor. Ancak geriye kalan 8 oyuncu bir tarafa Viola Davis bir tarafa. O kadar dominant bir karakter olmuş ki Profesör Annalise Keating rolünde, bu bir  Viola Davis  dizisidir desek kimse itiraz etmez sanırım. 1965 South Carolina doğumlu aktris kariyerinin  başlarında yardımcı rollerdeki başarısıyla dikkat çekmiştir. Solaris, Traffic, Syriana, Disturbia, State of Play ve Doubt filmlerindeki yardımcı rollerden sonra Help ve Prisoners gibi başrolde olduğu filmlerle ise yıldızlaştı. 2009 yılında Doubt filmindeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında, 2012 yılında ise The Help filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu dalında Akademi Ödüllerine aday olan aktris “How to Get Away with Murder” dizisindeki rolüyle Altın Kürede en iyi kadın oyuncu dalında adaylık kapmış durumda.

AjaNaomiKingindir (2)Karla-Souza

tumblr_nfdnp3Uvbt1ttm9oso3_1280nrm_1412266168-456300816

Profesör Annalise Keating’in öğrencilerinden Michaela rolünde Aja Naomi King, Asher Millstone rolünde Matt McGorry, Laurel Castillo rolünde Karla Souza ve Connor Walsh rolünde Jack Falahee oynamakta. En başarılı çıkışlarını bu dizi sayesinde yapan genç oyuncular dışındaki en sevimli öğrenci Wes Gibbins rolündeki Alfred Eroch. Harry Potter film serisindeki Dean Thomas rolünü oynayan genç oyuncu bu dizide de başarılı bir oyunculuk sergiliyor.

074d5e06960adffd946a217b7f744ff6charlie-weberLiza+Weil+2014+Summer+TCA+Tour+Day+8+VrbbZ4lgNqjl

Wes’in kapı komşusu Rebecca Sutter rolündeki Katie Findlay daha önce The Killing ve The Carrie Diaries dizilerine aşina olanların yakından tanıdığı bir isim. Profesörün şirketinde çalışan ikiliden Frank Delfino rolündeki Charlie Webber Buffy: The Vampire Slayer ve 90210 dizilerinde, Bonnie Winterbottom rolündeki Liza Weil ise Gilmore Girls ve Scandal dizilerinde kariyer yapmışlar. Dedektif Nate Lahey rolündeki Billy Brown ise Sons of Anarchy, Dexter ve The Following gibi dizilerle televizyon kariyeri yaparken, Lost World, Jurassic Park ve Star Trek filmleriyle ise sinema kariyeri yapmış deneyimli bir oyuncu.

Howtogetawaywithmurdecast

Philadelphia’daki kurgusal Middleton Üniversitesindeki suç hukuku profesörü Annalise Keating’in kişisel ve profesyonel hayatını takip ettiğimiz dizide Annalise, sınıfındaki en iyi öğrencilerini kendi şirketinde çalışmaları için seçmektedir. Connor, Michaela, Asher, Laurel ve Wes şanslı öğrencilerdir. Sam Keating ile evli olan Annalise, Nate Lahey ile de yasak ilişki yaşamaktadır. İlk bölümde özellikle öğrencilerin seçilme aşamalarını ve bu yolda Annalise’ye yardım ettikleri davayı takip ediyoruz. Flashforward sayesinde ileri bir zaman diliminde Asher hariç seçilmiş diğer dört öğrencinin dahil olduğu bir cinayetin sonrasını da izleyerek heyecan ve merak katsayısını artırıyoruz.

how-to-get-away-with-murder-review_article_story_large

Diyalogların oldukça hızlı ve kapsamlı olabildiği dizide, bir anlık dalgınlık nedeniyle geriye sarma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Shonda Rhimes ve ekibinin hazırladığı dizilerin bu özel durumuna Grey’s Anatomy izleyenler alışkındır zaten. Hırslı öğrenci karakterlerinin baskın olduğu dizide özellikle Jack Falahee, canlandırdığı eşcinsel öğrenci Connor karakteriyle dikkat çekiyor. Çok detaylara girmeden devam eden dizide tempo hiç düşmüyor. 9. bölüm sonrası kış sezon arası veren dizinin yeni bölümlerinin yayınlamaya başladığını notlarımıza eklerken, diziye ismini de veren Cinayettten Paçayı Sıyırmak için uygulamak gereken 3 adımla tamamlayalım yazımızı;

  1. Şahitlerin güvenilirliğini sarsın.
  2. Ortaya yeni bir şüpheli çıkarın.
  3. Kanıtı ortadan kaldırın.

2014 sonbahar-kış sezonunun en iyi yeni dizilerinden “How to Get Away with Murder” için suç draması sevmeyenler bile bir şans tanımalı.

How to Get Away with Murder (2014–)
How to Get Away with Murder poster Rating: 8.2/10 (16,896 votes)
Director: N/A
Writer: Peter Nowalk
Stars: Viola Davis, Billy Brown, Alfred Enoch, Jack Falahee
Runtime: 43 min
Rated: N/A
Genre: Crime, Drama, Mystery
Released: 25 Sep 2014
Plot: A group of ambitious law students and their brilliant criminal defense professor become involved in a twisted murder plot that promises to change the course of their lives.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir