LA CASA DE PAPEL

 

Özellikle Netflix Türkiye’de yayınlanmasından sonra Türk izleyicisinin büyük ilgisiyle karşılaşan La Casa De Papel İspanyol Antena kanalı için yapılmış iki sezonluk bir dizi aslında. İlk sezonu İspanya’da 2017 ilkbaharında yayınlanan dizinin ikinci sezonu ise sonbahara kalmış. Orjinalinde ilk sezon 9 bölüm ikinci sezon ise 6 bölümden oluşuyor. Netflix tarafından dizinin bölüm süreleri Amerikan standartlarına getirilerek yeniden oluşturulmuş ve toplam 13 bölüme tekabül etmiş. Tüm bölümler 6 Nisan’da Netflix tarafından yayınlanacak olsa da korsan online dizi sitelerine izleyiciler şimdiden hücum etmiş durumda.

Alex Pina tarafından yaratılan dizinin başrolünde dizi ilerledikçe daha da çok seveceğiniz oyuncular yer alıyor. Tokyo – Ursula Corbero, Profesör – Alvaro Morte, Dedektif – Itziar Ituno, Berlin – Pedro Alonso başrole daha çok yakışan oyuncular olarak dikkat çekiyor. Soyguncular kategorisindeki Moskova – Paco Tous, oğlu Denver – Jaime Lorente, Rio – Miguel Herran, Nairobi – Alba Flores diğer dikkat çeken oyuncular.

Kendisine Profesör lakabını takmış olan soygunun lideri kaybedecek hiç bir şeyi olmayan bir hırsızlık ekibi oluşturur. Amaç İspanya darphanesini soymaktır. Üyelerinin birbirleriyle özel iletişime geçmesinin yasak olduğu ekipte hırsızlık konusunda uzmanlaşmış Tokyo, Moskova, Denver ve ekibin içerdeki lideri Berlin yer alırken, bilişim konusunda uzman Rio, sahtecilik konusunda uzman Nairobi ve kaba kuvvet gerektiren durumlar için Helsinki ve Oslo mevcut. Beş ay süren hazırlığın sonunda beklenen gün geldiğinde işler hiç de düşünüldüğü gibi ilerlemeyecektir. Rehineler, polis ekibi ve soyguncular arasındaki olaylar örgüsü temposunu ilk bölümden itibaren hiç düşürmeden finale ulaştırıyor sizi.

Dizinin özellikle Türkiye’de bu kadar ilgi görmesi sanırım içerdiği kaos. Bu kadar çok elementin bir arada yer alması bizim çok sevdiğimiz bir durum; anlaşmazlıklar, problemler, içi içe giren durumlar, gizemli bir hikaye, sürprizli bölüm sonları ve daha bir sürü öge dizinin bizim için baştacı olmasını sağlıyor. İzlerken o iş öyle mi yapılır, ne kadar beceriksizler, naptın be kardeşim gibi nidaları birçok evin duvarlarında yankılanırken duyar gibiyim. Tabii ki diziye haksızlık etmek değil niyetim. Güzel bir hikayeyi, harika bir senaryo ve yönetim ekibiyle iyi oyuncularla buluşturmuş, sonunda da müziği, kurgusu ve jeneriği ile son yılların en iyi dizilerinden birisini ortaya çıkarmış bir ekip mevcut. Ancak bunun gibi iyi dizilerden bazıları Türk izleyicisiyle yakın bağ kuramayabiliyor, sadece bu konuya özel bir parantez açmak istedim. Gerçekten de temposu hiç düşmeyen, zamanda ileri geri sarmaların yaşandığı, muhakkak içlerinden birkaçını seveceğiniz karakterlerin olduğu, kaliteli bir soygun dizisi izlemek istiyorsanız kaçırmayın derim. İyi seyirler…

Error: No API key provided.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir