LA LA LAND

sans-titre-14

2017 Oscar ödül törenine günler kala törenin yıldızının hangi film olacağı konusunda kimsenin şüphesi yok. La La Land.. Birkaç yıl arayla Akademinin müzikal filmlere verdiği paye sanırım bu sene üst sınırlarda geziniyor, zira şimdiye kadar 14 dalda Oscar adaylığı kazanan All About Eve (1950) ve Titanic (1997) sonrası üçüncü kez bunu başaran bir filmle karşı karşıyayız. Bu kadar çok dalda aday olması birçok eleştirmenin de belirttiği üzere Oscar adaylığına yönelik bir film çekilmesinden kaynaklanıyor. Birçok açıdan kaliteli bir iş olan La La Land’in adaylıklarına tek tek bakıldığında gerçekten hakettiğini düşünsek de filme bütün olarak baktığımızda fazla planlı ve hatta yapay niteliklere sahip olduğunu da görüyoruz.

127-2-797dc2807db15ac36f8134482d3aa12d

Müzikal romantik komedi-drama türünde olarak nitelendirebileceğimiz filmin yönetmeni Damien Chazelle. 2014 yılında Whiplash filmiyle büyük ilgi gören yönetmenin müziğe olan ilgisi ve titiz çalışması kaliteli sinema peşinde koşan izleyicinin muhakkak dikkatini çekmiştir. O filmde yakaladığı başarı ve özeni bir üst basamağa taşıyarak La La Land projesine girişen genç yönetmen kuşkusuz bunun meyvelerini ödül törenlerinde toplayacak, ancak ilk filminde tarzına hayran olmuş bir izleyici olarak ve müzikal filmlerin sıkı bir izleyicisi olarak ben bir adım geride gördüm kendisini. Umarım Whiplash kalitesinde işlerle yeniden karşımıza çıkar.

kppnt7j

Başrolde yer alan iki oyuncudan birisi olan Ryan Gosling son yılların en popüler jönlerinden birisi olması ve özellikle kendisini gösterebileceği filmleri seçerek kariyerini oluşturmaya çalışmasıyla dikkat çekiyor. Doksanlı yıllarda çocuk oyuncu olarak girdiği oyunculuk macerasında 2004-2005 sonrası ciddi filmlerle karşımıza çıktı. 2010 sonrası yılda 3-4 kaliteli yapımda yer alarak bütün dikkatleri üzerine çeken oyuncu 2006 yapımı Half Nelson ve 2016 yapımı La La Land ile en iyi erkek oyuncu dalında Oscar adaylığı kazanırken, Altın Küre’de beşinci adaylığını aldığı La La Land ile en iyi erkek oyuncu ödülünü kaptı. Diğer önemli filmleri Drive, The Big Short, Lars and the Real Girl, Only God Forgives, Blue Valentine, Crazy, Stupid, Love ve The Ides of March olarak sıralanabilir. Bu filmle birlikte dans ve müzik konusundaki yeteneğini de gördüğümüz Gosling muhtemelen her yıl kariyerine yeni başarılar ekleyecektir.

thumb-1920-352994

Emma Stone popüler Hollywood aktrislerin arasında en gözüme hoş gelen oyunculardan birisi ve afişinde ismini ve resmini gördüğümde bir göz atmadan geçmediğim filmlerde yer alıyor. Gerçek adı Emily Jean Stone olan güzel yıldızın en önemli filmleri Superbad, Crazy, Stupid, Love, The Help, Amazing Spider Man ve iki yıl öncesinin Oscarlı filmi Birdman. En iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Birdman ile Oscar adaylığı kazanan oyuncu, son Örümcek Adam Andrew Garfield ile düzeyli bir ilişki yaşıyor. Easy A filmindeki rolüyle 2010 yılında Altın Küre ödüllerinde en iyi kadın oyuncu dalında aday olan 1988 doğumlu oyuncunun kariyerinde umarım çok daha kaliteli yapımlar olur. Müzik ve dans yeteneğini de bu filmle kanıtlayan oyuncunun gelecek projelerinde muhakkak müzikaller olacaktır.

wp1832710

Bir restoranda piyanosu ile yemek müziği olarak nitelendirebileceğimiz tarzda müzik yaparak geçimini sağlayan Sebastian’ın canına tak eder ve bir gün kendi sevdiği tarzda birşeyler çalmak ister. Patronu bu durumdan hiç hoşlanmaz ve Sebastian’ı işten çıkarır, tam o sırada mekana aktris olmak isteyen ama girdiği seçmelerde çokça başarısız olup umutsuzluğa kapılmış güzeller güzeli Mia girer. Sebastian muhtemelen işten kovulmanın da acısıyla, Mia’yı hafifçe tersler ve herkes yoluna gider. Birkaç ay sonra farklı bir ortamda karşılaşan ikili bu sefer birbirlerine yakınlaşırlar, inişli çıkışlı bir ilişkiye başlayan Sebastian ve Mia hayallerine doğru yol alırken imkansızlıklar ve umutsuzluklarla başetmek zorundadırlar.

LA LA LAND, from left, Ryan Gosling, Emma Stone, 2016, photo by Dale Robinette, ©Summit Releasing/courtesy Everett Collection

Müzikle sinemanın buluştuğu ve kimyasının tuttuğu onlarca güzel film arasında yer alacak ve muhtemelen yıllar sonra da ismi hatırlanacak bir yapımla karşımıza çıkan Damien Chazelle, oyuncu seçimi, müzikler ve şarkılar, kurgu, kostüm tasarımı, sanat yönetmenliği ve sinematografi konusunda müthiş bir iş çıkarmış diyebiliriz. Ama benim için sinemanın olmazsa olmazı hikaye ve senaryoda birşeyler eksik kalmış, tamamlanmamış hissi uyandı filmi bitirdiğimde. 1950lerin klasik müzikal filmlerindeki ambiyans bir şekilde yakalanmış olsa da başrol oyuncularının ilişkisindeki samimiyetin noksanlığı ve hikayenin gerçeklik duygusunun tam olarak izleyiciye geçmemesi belki de büyük beklentilerle karşısına oturmam nedeniyle benim için hayal kırıklığı yarattı. Belki de ideal izleme koşullarına sahip olmadığım için filmden övgüyle bahseden birçok eleştirmenin bahsettiği Hollywood masalı hissi bana geçmedi ancak beklentinizi yüksek tutmadan ve hikayeye fazla takılmadan izlerseniz mutlaka beğeneceğiniz bir yapım olan La La Land, müzikal film sevenler için muhakkak şans verilmeli, türü hiç denememiş olanlar için ise ilk seçenek olmamalı.. İyi seyirler..

Error: No API key provided.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir