MASUM

masum-ic-1-1024x504

Türk dizi tarihinin kilometre taşlarından birisi olan Masum, Türkiye’de ciddi anlamda internet üzerinden hizmet veren bir televizyon kanalı için hazırlanıp yayınlanan ilk Türk dizisi olma ünvanını taşıyor. 2017 Ocak ayının sonlarında yayına girip her hafta iki bölüm yayınlanarak sekiz bölüm sonunda veda eden bir mini dizi hüviyetindeki Masum, Doğan Medya Grubuna ait BluTv için hazırlandı. Önümüzdeki dönemde yeni dizi projelerinin de gündemde olduğunu bildiğimiz BluTv, Türkiye gibi ciddi bir dizi sektörüne sahip ülkede farklılık yaratmak adına önemli bir adım diye düşünüyorum. Netflix Türkiye’nin 2016 yılı içerisinde faaliyete geçmesinden sonra BluTv ve Doğuş grubunun yayına sunduğu Puhutv gibi internet üzerinden yayın yapan dizi platformları daha çok gündeme gelecek gibi görünüyor.

serenyuce_02

Genelde yabancı dizi tanıtımı yaptığım sitemde ilk kez bir Türk yapımını tanıtıyorum ve genelde bu paragrafta dizilerin yaratıcılarını tanıtmayı tercih ederim. Ancak Türk dizilerinin yabancı dizilerden en önemli farkı dizilerin yönetmenlerinin ön planda olmasıdır diye düşünüyorum bu yüzden Seren Yüce’den başlıyorum. Dizinin tüm bölümlerini yöneten genç yönetmen Çoğunluk adlı ilk filmiyle Altın Portakal Film Festivalinde en iyi film ödülünü kazanarak büyük sükse yapmış, ikinci filmi Rüzgarda Salınan Nilüfer ise beğeni kazansa da ilk filmin etkisini  geçememiştir. Masum ile ilk dizi projesine de imza atan 1975 doğumlu yönetmen daha önce Yaşamın Kıyısı filmiden Fatik Akın’ın yardımcı yönetmenliğini yapmış, Pandora’nın Kutusu filminde ise Yeşim Ustaoğlu’nun birinci yönetmen asistanlığını kotarmıştır. Usta isimlerin yanında deneyim kazanan ancak seri üretime geçmede sanırım sıkıntı yaşayan yönetmenin umarım çok daha fazla işiyle karşı karşıya kalırız.

oyaberkunprofile

Dizinin yaratıcısına gelirsek aslında daha önce tiyatro için yazdığı Bayrak oyununu diziye uyarlayan Berkun Oya’dan bahsetmek gerekiyor. Oyuncu/yönetmen/senarist künyelerini bir arada boynuna takan 1977 doğumlu tiyatro yazarı, dizinin ilk bölümündeki otel sahiplerinden uyumayanını canlandırıyor dersek gözünüzde birşeyler de canlanır belki.. :)) Berkun Oya özellikle tiyatroda yaptığı işlerle tanınsa da son yıllarda televizyon dünyasında da ilgi çeken işlere el atıyor. Beren Saat’in başrolünde olduğu İntikam dizisinin senaryosuna da el atmış olan Oya, ATV’de yayınlanan ve sıradışı kurgusu (sondan başa doğru ilerliyordu) ve hikayesiyle dikkat çeken Son dizisinin senaristliğini de yapmıştır. Son otuzdan fazla ülkeye satılan, İsveç’te yayınlandığı dönemde yılın dizisi olarak değerlendirilen ama Türkiye’de kıymeti pek bilinmeyen bir yapım olarak hafızalara kazınmıştır. Hızlı aşk hayatıyla da bilinen Berkun Oya, Doğa Rutkay, Nehir Erdoğan ve Şebnem Dönmez gibi isimlerle birliktelikler yaşadı. Artık alternatif müzik yapan gruplarda yer almasıyla bilinen Dilara Sakpınar ile evli olan Berkun Oya’nın yeni hikayelerini merakla bekliyoruz.

blutv-masum-dizisi-yakinda-basliyor

Çok iyi bir oyuncu kadrosuna sahip olan Masum, dünya çapında bir oyuncu olduğunu düşündüğüm Haluk Bilginer’i kastında barındırmasıyla bile dikkat çekecek bir yapım olduğunu kanıtlıyor. 1954 İzmir doğumlu deneyimli oyuncu İki Kadın, İstanbul Kanatlarımın Altında, Masumiyet, Usta Beni Öldürsenen, Harem Suare, Güle Güle, Filler ve Çimen, Neredesin Firuze, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, Polis, Devrim Arabaları, New York’ta Beş Minare, Kış Uykusu ve en son Hollywood yapımı Ben-Hur filminde yer almıştır. Televizyonda daha çok Tatlı Hayat dizisindeki İhsan karakteriyle tanınan Bilginer, Gecenin Öteki Yüzü, Ateşten Günler ve Ezel dizilerinde de rol almıştır. Asıl işi olan tiyatroculukta rol aldığı onlarca oyun belki de bu kadar başarılı olmasını sağlarken Masum dizisindeki Cevdet karakteriyle yine gözümüzün ve kulağımızın pasını siliyor.

nur-surer-egoistokur-cocukluk-kiyametleri-roportaj

Cevdet’in eşi Nermin rolündeki Nur Sürer 1954 yılında Bursa’da doğdu. Özellikle Uçurtmayı Vurmasınlar filmindeki İnci rolüyle hafızama kazınan deneyimli oyuncu, aynı filmle Altın Portakal’da en iyi kadın oyuncu ödülünü de almıştır. Bir Günün Hikayesi, Kiraz Çiçek Açıyor, Suyun Öte Yanı, Denize Hançer Düştü, Sır Çocukları ve Abdülhamit Düşerken adlı kaliteli yapımlarda yer alan Nur Sürer, 1990 yılında en iyi yabancı film Oscar ödülünü kazanan Umuda Yolculuk filminde de yer alarak kariyerinde zirve yapmıştır. Televizyonda Ihlamurlar Altında, Asi ve Lale Devri gibi iddialı dizilerde de yer alan deneyimli oyuncunun özellikle sinemada politik derdi olan filmlerde yer alması tesadüf değildir.

ali-atay-boyu

Ali Atay özellikle Leyla İle Mecnun dizisinde canlandırdığı Mecnun karakteriyle geniş kitlelerin tanıdığı 1976 doğumlu oyuncu, ilk büyük çıkışını benim de tesadüfen keşfettiğim ve uzun süre takip ettiğim 2003 yapımı Şapkadan Babam Çıktı dizisiyle yapmıştır. Leyla İle Mecnun ekibinin birarada olduğu Ben de Özledim dizisinde kendisini canlandıran oyuncu sinemada büyük gişe başarısı yakalayan filmlerde yer almasa da genelde eleştirmenlerin övgüsünü almıştır. Aynı zamanda Leyla The Band grubunun vokalistliğini yapan oyuncunun müzik alanındaki başarısı da yadsınamaz.

x2hh9niv6y3t6hth

Tiyatro kökenli bir oyuncu olan Okan Yalabık Hatırla Sevgili dizisiyle televizyon izleyicisinin dikkatini çekerken, Muhteşem Yüzyıl dizisinde canlandırdığı Pargalı rolüyle ise zirve yapmıştır. Güz Sancısı ve Av Mevsimi yer aldığı önemli filmler olarak dikkat çekerken, özellikle tiyatroda başarılı çalışmalarına devam etmektedir.

e_4052_2

Serkan Keskin seyircinin dikkatini yine Leyla İle Mecnun dizisi ile çekse de tiyatrodan renkli ekrana transfer olan oyunculardandır. 1977 doğumlu oyuncu Bıçak Sırtı, Gönülçelen, Behzat Ç. ve Leyla İle Mecnun sonrası Onur Ünlü ile çalışmaya devam etmiş ve Ben de Özledim ve Beş Kardeş dizilerinde yer almıştır. Pek fazla rating yapmasa da Türk televizyonlarının en kaliteli ve farklı yapımlarından Şubat dizisinde de yer almış olan oyuncu sinemada ise Korkuyorum Anne, Gönül Yarası, Sonbahar, Güneşin Oğlu, Vavien, Kosmos, Av Mevsimi, Yeraltı ve İtirazım var gibi usta yönetmenlerin kaliteli filmleriyle karşımıza çıkmıştır. İtirazım Var filmlerinin müziklerini seslendiren ekipte yer alarak müziğe olan ilgisini de belli eden Keskin ne yazık ki Ali Atay kadar bu konuda başarılı değildir.

giris

Dizinin bence en büyük sürprizi Tülin Özen. Daha önce de dikkat çeken bazı performanslarını takip etsem de bu dizinin en başarılı isminin Tülin Özen olduğunu düşünüyorum. Güzelliğinin arkasına sığınmayan 1979 doğumlu oyuncu kendisini tamamen verdiği rolle bu kadar usta oyuncunun bir adım önüne çıkarak kıymetini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Meleğin Düşüşü filmindeki rolüyle 2005 yılında en iyi kadın oyuncu ödülünü aldığı Altın Portakal sonrasında Beyaz Gelincik dizisi, Yumurta, Süt, Bal film üçlemesi, Vicdan filmi ve Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisinde yer almıştır.

masum-dizisinin-ilk-fragmani-izle-pentilon-5

Bartu Küçükçağlayan televizyon izleyicilerinin özellikle Yalan Dünya dizisinde tanıdıkları bir oyuncu iken, sinemada Seren Yüce yönetmenliğindeki Çoğunluk filmindeki rolüyle Altın Portakal Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmıştır. Tiyatro çalışmalarında ise genelde dizinin senaristi Berkun Oya’nın yazdığı oyunlarda yer almıştır.

selda

Okan Kaya düzenlemesiyle Selda Bağcan’ın sesiyle ölümsüzleştirdiği Katip Arzuhalim türküsü ile açılış yapan dizide önce Ali Atay’ın canlandırdığı Yusuf Komiser ve ailesinin hayatına kısaca bir göz atıyoruz. Emekli  polis amiri Cevdet ve ailesinin dahil olduğu polisiye vakanın peşine düşen Yusuf’un Cevdet’i ve ailesini önceden tanımanın da etkisiyle bocalaması, ailenin sırlarının yavaş yavaş ortaya çıkması ile gizem ve gerilim dolu sahneler devam eder.

masum-haluk-bilginer-ali-atay

İlk olmasının etkisiyle çok fazla yüklenmek istemediğim diziyi genel olarak çok beğendiğimi ama özellikle ilk dört bölümüne bayıldığımı belirtmeliyim. Son dört bölümdeki bazı mantık hatalarını görmezden gelerek izlerseniz finalde ekranın başından ne muhteşem birşey izledim diyerek kalkabilirsiniz bile. Türk oyuncularının dünya çapında performanslar sergilediklerini ancak kıymetlerinin bilinmediğini söyler dururuz, başarılı bir hikaye, yönetmenlik ve senaryo ile karşımıza çıktıklarında yapılan işi bir kaç basamak yukarı taşıdıklarını görmek beni çok mutlu etti. Hikaye ve oyunculukların hakkını verirken tek göze batan aksaklık olan Ali Atay’ın Mecnun karakterinin hezeyanlarından zaman zaman kurtulamamasının oyunculuk kariyeri açısından olumsuz etkileri olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Son derece sıcak ve sevimli olan bu karakteri yeniden yeniden görmek beni genel olarak rahatsız etmese de, bu rolün gerektirdiklerinin daha farklı olduğunu düşünüyorum. Özellikle Tülin Özen ve Serkan Keskin’in sanıyorum yedinci bölümdeki diyaloglarının muhteşem olduğunu düşünüyorum, Cevdet ve Selahattin’in karşı karşıya olduğu sahnedeki Cevdet monologu da bir efsane. Hikaye ve senaryoda genel anlamda sıkıntı olmasa da özellikle son dört bölümde bazı falsoların oluşması, gereksiz birkaç sahnenin eklenmesi sürükleyicilik anlamında herhangi bir problem olmasa da gerçekçilik anlamında 6 bölümde de bitirilebilecek bir diziymiş dedirtiyor. Görüntü yönetmenliği, müzikler ve şarkılar muhteşem, kurgu büyük oranda başarılı, yan roller dahil oyunculuklar çok iyi, daha ne bekliyorsunuz hemen izleyin, şimdi izleyin..

masum-dizi-12

Error: No API key provided.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir