PITCH PERFECT

BUGÜN NE İZLESEM

Glee severler az çok bu filmi farketmiştir diye düşünüyorum, ama ülkemizde de gösterime girmemiş olan film gençlik müzikal filmleri sevenlerin kaçırmaması gereken bir film olmuş kanımca. Komedi unsurlarının da bolca yer aldığı film, her tür sinema seyircisine hitap edebilecek özelliklere de sahip tabii. Daha önce müzikal ve dizi film yönetmenliği tecrübesi bulunan Jason Moore’un ilk uzun metrajlı film denemesi olan Pitch Perfect, 30 Rock ve New Girl gibi popüler Amerikan komedi dizilerinin de yazarı olan Kay Cannon tarafından, Mickey Rapkin’in aynı adlı kitabından senaryolaştırılmış. Son dönemin popüler genç oyuncuları Anna Kendrick, Skylar Astin, Rebel Wilson, Anna Camp ve Brittany Snow’u kadrosunda bulunduran film oldukça eğlenceli bir zaman dilimi vaat ediyor. Özellikle başroldeki Anna Kendrick, 2009 yılında Up In The Air filmindeki rolüyle En iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar adaylığı alarak dikkat çekmişti. Ancak diğer oyuncuların performansları bence bu filmde Kendrick’in performansını gölgede bırakmış durumda. Hatta Kendrick, bu rol için biraz soğuk nevale gibi kalmış kanımca, insan her ne kadar esas kız olsa da, zaman zaman ona karşı kötü hisler besleyebiliyor!

 

 

Filmin konusuna gelirsek;  aslında DJ’lik konusunda kariyer yapmak isteyen Beca, babasının zoruyla Barden Üniversitesi’nde eğitime başlamak durumunda kalıyor ve üniversitedeki en popüler kulüplerden olan akapella kulüplerinden birine katılma teşebbüsünde bulunuyor. Katıldığı Barden Bellas grubu aslında özellikle bir önceki sene oldukça kötü bir sene geçirmiş ve kulübe kim katılsa kabul edebilecek bir pozisyonda iki lideri var. Aubrey biraz takıntılı ve liderlik duyguları çok üst düzeyde olsa da, Chloe daha sevecen ve ön plana çıkmayan bir tip. Gruba yeni katılan diğer üyelerin de her biri ayrı enteresan. Cynthia Rose iri kıyım lezbiyen bir zenci, Stacie cinsellik takıntılı seksi bir kız, Lily Onakuramara duyulmayacak kadar düşük tonda konuşan çekik gözlü bir kız, Fat Amy ise hem ekzantrik hem de dobra tavırlarıyla dikkat çeken bir tip. Grubun en önemli rakibi ise yine kendi okullarından bir erkek akapella grubu olan Treblemaker. Beca’nın üniversitenin radyosunda birlikte çıraklık yaptığı arkadaşı Jesse ise Treblemaker grubuna katılım sağlıyor. Beca bir yandan babasını memnun etmeye çalışırken, öbür yandan Bellas grubundaki arkadaşlarıyla uyum sağlamak zorunda.. Öbür tarafta ise Jesse ile potansiyel bir aşk yaşama durumları var..

 

 

Oldukça eğlenceli bir film olan Pitch Perfect aslında Glee severler için sürekli karşılaştırma yapılabilecek özelliklere de sahip. Belki birçok Glee takipçisi için, çoğu Glee bölümü Pitch Perfect’ten daha başarılı bile sayılabilir. Ama akapella konusuna özellikle eğildikleri ve artık Glee karakterlerinden bıkanlar için, özellikle de Glee içinde bence çok yer almayan komedi unsurunu daha ön plana çıkarması nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir film diye düşünüyorum. Oyunculuklar konusunda çok fazla övgü almasa da , Rebel Wilson performansıyla daha özel bir yerde duruyor sanırım. Özellikle başroldeki Anna Kendrick için ise yine çok olumlu sözler sarfedemeyeceğim. Rol için biraz vasat kalmış sanki. Tamam asosyal bir tipi oynaması gerekiyor ve filmin ikinci yarısından itibaren de daha sosyal olması gerekiyor ancak filmin başında asosyal olmaktan öte donuk bir kişiliğe sahip izlenimi verdi bana, ikinci yarıda ise yeterince coşkulu ve sosyal olamadığını düşünüyorum. Tabi senaryo çoğu izleyici için klasik kaçabilir, basit düzeyde diyaloglar da yok değil, ama zaten baştan da söylemiştik eğlencelik bir film diye. Çok üst düzey beklentileri olan izlemesin zaten !

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir