SEVGİLİLER GÜNÜNE ÖZEL 25 FİLM

Sevgililer Günü için kimi dışarıda romantik bir akşam yemeğini tercih ederken kimi de evde iki kadeh kırmızı şarap eşliğinde romantik bir film izlemeyi tercih edebilir. İkinci seçenek için işinizi kolaylaştırmak adına 25 filmi aşağıda sıraladım, umarım işinize yarar..

1.English Patient

Benim için sevgili ve aşkın sinemada karşılığı olan English Patient Oscar ödüllü bir yapım. 1996 yılında gösterime giren filmin yönetmeni Anthony Minghella, başrollerinde ise Ralph Fiennes, Juliette Binochet ve Kristin Scott Thomas yer alıyor. En iyi film de dahil 9 dalda Oscar kazanan film Michael Ondaatje’nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış. 2. Dünya Savaşı sonlarında Sahra Çölünde harita çıkarmakla görevli pilot Laszlo Almays’ın uçağı düşer ve vücudunda yanıklar oluşur. Hasta yatağında ona bakan hemşire Hanna ile geçirdiği günlerde geçmişiyle ilgili gizemli bazı anılarını hatırlar.

2.Titanic

Eğer görkemli ve çarpıcı bir aşk hikayesi izlemek istiyorsanız yüksek bütçeli ve gişe rekortmeni Titanic sizin için biçilmiş kaftan. Esas olarak zamanında dünyanın en büyük yolcu gemisinin yaptığı kazayı baz alan film içerisinde barındırdığı tutkulu aşk hikayesiyle sevgililere hitap ediyor. 1997 yılında gösterime giren filmin yönetmeni James Cameron. Başrollerinde Kate Winslet ve Leonardo Di Caprio yer alıyor. Tarihin en çok Oscar adaylığı kazanan ve ödül alan  filmlerinden birisi olmaya başaran Titanic 14 dalda aday olduğu törenden 11 ödülle döndü.

3.Casablanca

Klasik sinemanın en önemli aşk filmi Casablanca olmalı. 1942 yapımı siyah beyaz film, 8 dalda aday olduğu Oscarların dördünü en iyi film de dahil olmak üzere kaptı. Michael Curtiz’in yönettiği filmin başrol oyuncuları Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman. 2. Dünya Savaşının ilk yıllarında geçen filmde Çek direniş örgütünün lideri Victor Lazlow Alman toplama kampından kaçarak Casablanca’ya gelir. ABD’ye iltica etmek isteyen Victor’a yardım edebilecek tek kişi Casablanca’nın meşhur gece kulübünün sahibi Rick’tir. Rick’in karısı Ilsa ve Victor’un geçmişteki aşk hikayeleri ise hikayenin zorlu kısmıdır.

4.Love Story

Klasik sinema sonrası yapılmış en önemli aşk filmlerinden birisi. Aşk demek hüzün demek, Love Story filmi hüznün en yoğun yaşandığı filmlerden birisi. Erich Segal’in aynı adlı romanından senaryolaştırdığı filmin yönetmeni Arthur Hiller. 1970 yılında gösterime giren filmin başrol oyuncuları Ali MacGraw ve Ryan O’Neal. Klasik bir aşk hikayesine sahip olan filmde zengin oğlan Oliver fakir kız Jennifer’a aşık olur. Zengin baba evlenmelerine karşı çıkar paranın musluğunu keser, kendi başlarına ayakları üstünde durmaya çalışan çift, Jennifer’in hastalığı nedeniyle zor bir sürece başlar.

5.When Harry Met Sally

1989 yılı yapımı romantik komedi türünün en iyi örneklerinden olan film seksenlerin havasını da tümüyle taşıyor. Rob Reiner’ın yönettiği filmde Billy Crystal ve romantik hikayelerin aranılan yüzü Meg Ryan arz-ı endam eyliyor. Harry ve Sally’nin enteresan yolculuk hikayeleri ile başlayan tanışmaları uzun süren bir ilişkinin başlangıcı oluyor. Dönem atlamalarıyla dinamikliğini koruyan filmin diyalogları ise efsane.

6.Notting Hill

Romantik komedi deyince akla gelen iki ismin buluşması vuku bulmuş bu filmde. Julia Roberts ve Hugh Grant en verimli dönemlerinde Roger Mitchell yönetmenliğinde bir araya gelmişler 1999 yılında. Dünyaca ünlü bir film yıldızının sıradan bir kitabevi sahibiyle yaşadığı aşk konu ediliyor.

7.Eternal Sunshine of the Spotless Mind

İkibinli yılların kült olmuş ender romantik komedilerinden birisi Eternal Sunshine of the Spotless Mind. Michael Gondry tarafından yönetilen filmin başrol oyuncuları Jim Carrey ve Kate Winslet. Farklı tarzıyla dikkat çeken 2004 yılı yapımı filmde iki sevgilinin hafıza silinmesiyle ilgili bir deneyin parçası olması konu ediliyor.

8.Sweet November

İkibinli yılların başında Keanu Reeves ve Charlize Theron’un yıldızlaştığı filmin yönetmeni Pat O’Connor. İlk kez aşkı yaşayan deli-dolu Sara ve işkolik Nelson’ın mutlulukları acaba ne kadar sürecek.

9.Annie Hall

Woody Allen sinemasının en önemli kilometre taşlarından olan film başroldeki Diane Keaton için özellikle yazılmış bir rol içeriyor. 1977 yılı yapımı filmde ünlü komedyen Alvy ve ünlü şarkıcı Annie arasındaki sıradışı ilişki konu ediliyor.

10.Dirty Dancing

Seksenler sineması denince ilk akla gelen filmlerde olan Dirty Dancing özellikle final sahnesiyle hafızalara kazınmıştır. Patrick Swayze ve Jennifer Grey’in başrolde yer aldığı filmin yönetmeni Emile Ardolino. Dans temalı filmin müziği Time of Your Life en iyi şarkı Oscarını kazanmıştır.

11.Pride and Prejudice

Edebiyatta romantizm denilince ilk akla gelen yazarlardan Jane Austen’in 1813 tarihli romanından uyarlanan film 2005 yılında gösterime girmiştir. Beş kız kardeşin hikayesinin anlatıldığı filmde Keira Knightley ve Matthew MacFadyen başrolde yer alırken, yönetmenliği Joe Wright üstlenmiş.

12. Pretty Woman

Julia Roberts’ın çıkış filmi olarak değerlendirilebilecek film Richard Gere ile müthiş bir ikili olmalarını sağlamıştır. 1990 yapımı filmin yönetmeni Garry Marshall. Zengin bir işadamı ile sıradan bir hayat kadınının aşk hikayesi konu ediliyor.

13.As Good As It Gets

Sinemada üç kez izlediğim tek film olan As Good As It Gets 1997 yılında gösterime girmiştir. Jack Nicholson ve Helen Hunt’ın Oscarla taçlandırdıkları performansları James L. Brooks’un yönetmenliğinde zirve yapmıştır. Obsesif Melvin ve nazik garson Carol arasındaki sıradışı ilişki konu ediliyor.

14.Chocolat

Juliette Binochet ve Johnny Depp tarafından başrollerin paylaşıldığı filmin yönetmeni Lasse Hallström. Dışlanmış iki karakter olan çikolata dükkanı sahibi Vianne ile Çingene Roux arasındaki aşk izlenmeye değer.

15.Ghost

Yine Patrick Swayze.. Ama bu sefer Demi Moore ile birlikte başrolde. 1990 yılı yapımı film Whoopi Goldberg’i de yıldızlaştırıyor. Jerry Zucker tarafından yönetilen filmde eşini kaybetmiş olan genç bir kadının medyum aracılığı ile kocasıyla iletişime geçmesi anlatılıyor.

16.My Best Friend’s Wedding

Julia Roberts ve Dermot Mulroney tarafından başrolleri paylaşılan filmin yönetmeni P.J.Hogan. En yakın arkadaşı tam evlenecekken ona aşkını farkeden bir kadının hikayesi anlatılıyor.

17.Jerry Maguire

Tom Cruise 1996 yılı yapımı filmde Renee Zellweger ile başrolde yer alıyor. Yönetmen Cameron Crowe’un elinde güzelleşen hikaye izlenmeye değer.

18.Love Me If You Dare

Fransızca orjinal ismi Jeux d’enfants olan filmin yönetmeni Yann Samuell. Başrollerde Guillaume Canet ve Marion Cotillard yer alıyor. Fransa-Belçika ortak yapımı filmde birbirlerini sürekli sınayan iki arkadaş-sevgilinin hikayesi.

19.City Of Angels

Brad Silberling’in yönettiği filmde özellikle müzikler harika. Meg Ryan’ın sayesinde Nicholas Cage’in oynadığı bir film de en sevdiklerim arasına girebildi. Filmin hikayesi bir melekle bir insanın aşkı üzerine kurulu.

20.Four Weddings and a Funeral

Gediklilerden Hugh Grant ve Andie MacDowell’in başrolünde olduğu film Mike Newell yönetmenliğinde çekilmiş. Sürekli düğün ve cenaze gibi toplantılarda biraraya gelen bir grup arkadaşın hikayesi.

21.Amelie

Jean Pierre Jeunet tarafından yönetilen filmin başrollerinde Audrey Tatou ve Mathieu Kasovitz yer alıyor. İlginç kurgusuyla süslenen sıradışı bir aşk hikayesi..

22.Love Actually

2003 yapımı filmde Hugh Grant ve Keira Knightley gibi birçok ünlü oyuncunun yer aldığı birkaç aşk hikayesi anlatılıyor.

23.The Notebook

2004 yapımı romantik komedi filmde Ryan Gosling ve Rachel Adams yer alıyor. Yönetmen Nick Cassavetes’in filminde Allie ve Noah’ın aşkı anlatılıyor.

24.You’ve Got Mail

Meg Ryan bu sefer Tom Hanks ile 1998 yapımı filmde buluşmuş. Nora Ephron yönetmenliğindeki film sevilen romantik komedilerden birisi.

25.Selvi Boylum Al Yazmalım

Listedeki tek Türk filmi klasik bir yapım. Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın başrolde yer aldığı 1977 yılı yapımı film Cengiz Aytmatov’un kitabından uyarlanmış ve Atıf Yılmaz tarafından yönetilmiş. Müzikleri Cahit Berkay tarafından yapılan film benim için Türk Sinemasının en önemli aşk filmidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir