SHAMELESS

shameless-2

Televizyon dünyasının en utanmaz ailesiyle henüz tanışmadınız mı? O zaman Gallagher ailesinin tanımaya hazır olun. İngiltere’de 2004 yılında aynı adla başlayan dizinin Amerikan versiyonu ise 2011 yılında Showtime kanalında gösterilmeye başlandı. Tabii ki Amerikan versiyonu dünya çapında büyük ilgi gördü ve genelde ilkbahar sezonunda yayınlanan dizinin yedinci sezonu sonbaharda yayınlandı. Sekizinci sezon onayını alan dizinin İngiliz yaratıcısı Paul Abbott ve Amerikan yürütücüsü John Wells. Özellikle ER dizisinin yapımcısı olarak ünlenmiş, ancak senaristlik ve yönetmenlik yönleri de hafife alınamayacak başarılar içeren John Wells dizinin dünya çapında tanınırlığına önemli katkı sağlamış bir isim.

shameless-001

Dizinin başrolünde William H. Macy var. 1950 doğumlu deneyimli oyuncu Fargo, Pleasantville, Seabiscuit, Magnolia, Homicide,The Wool Cup, ER,  Door to Door gibi onlarca başarılı yapımda yer almasının dışında Desperate Housewives dizisiyle hafızalarda yer eden Felicity Huffman ile mutlu birlikteliği ile de tanınıyor. Muhteşem performansıyla dizinin en sevilmeyen karakteri olmayı başaran oyuncunun rolü gereği balık baştan kokar deyimini de kanıtlayan bir kişiliği mevcut. Gallagher ailesinin bu kadar utanmaz olmasının bir numaralı müsebbibi Frank baba. En belirgin özelliği alkolizm olan Frank, günün sonunda genelde bir yerlerde sızmış oluyor. Dolandırıcılık, beleşçilik, çocuklarıyla ilgilenmemek bir yana onları kendi kötü amaçları için kullanmak Frank’in sevilmemesinin en büyük nedenlerinden.

emmy-rossum-wallpaper

Emmy Rossum birçok izleyiciye göre dizinin pozitif yönü, Frank’in zıttı bir karaktere sahip olan ailenin en büyük çocuğu Fiona karakterini canlandırıyor. 1986 doğumlu oyuncu sinema ve televizyonda başka işler yapsa da hiçbiri Shameless’ın önüne geçemedi. Ailenin toparlayıcısı rolüyle ve güzelliğiyle izleyicinin gönlünü çalan Fiona Gallagher’ın da defoları olduğunu ilerleyen sezonlar boyunca eminim farkedeceksiniz. Genelde dürüst işlerde çalışma çabası olsa da, bir şekilde ailenin genel olarak para kazanma yöntemi olan yasa ve etik dışı işlerden de gelir elde ettiği inkar edilemez. Emmy Rossum’un şu sıralar Mr. Robot dizisinin yaratıcısı Sam Esmail ile birlikte olduğunu ve çölyak hastalığı ile mücadele ettiğini de magazin haberi olarak verelim.

636155190685928802-1522579225_shameless_tv_show

Justin Chatwin dizinin aile dışındaki en önemli karakterlerden birisi olan Jimmy Lishman’ı canlandırıyor, ancak bu karakterin ilerleyen sezonlarda bir görünüp bir kaybolabileceğini belirtelim. Oyuncu en son American Gothic dizisinde boy göstermiştir. Jimmy’nin zengin bir ailesi ve çevresi olmasına rağmen Fiona’ya olan aşkından dolayı sefil Gallagherların dibinden ayrılamaz.

why-you-should-be-watching-shameless-912474

Ailenin ikinci büyük çocuğu olan Lip Gallagher karakteri Jeremy Allen White tarafından canlandırılıyor. Hayatını bu diziye adamış 1991 doğumlu oyuncunun dizinin özellikle ilerleyen sezonlarında daha önemli bir karaktere sahip olacağını belirtelim. Komşu kızları Karen ve Mandy ile inişli çıkışlı ilişkiler yaşayan Lip zekasıyla lisede oldukça başarılı bir grafik çizse de, araba hırsızlığı ve dolandırıcılıkla aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

dims

Ian Gallagher karakterine can veren Cameron Monaghan dizinin en önemli eşcinsel karakteri. 1993 doğumlu genç oyuncu sinemada ve televizyonda onlarca karakteri canlandırsa da en çok akılda kalan Ian karakteri olmuştur. Yakın zamanda Gotham dizisinde de boy gösteren Monaghan gerçek hayatta eşcinsel olmadığını da açıklamak durumunda kalmış. Diğer çocukların aksine biyolojik babası Frank olmasa da ailenin bir parçası olmaya devam etmiş olan Ian, nispeten dürüst işlerde çalışsa da zaman zaman işler rayından çıkabiliyor. Komşu oğlu Mickey ile inişli çıkışlı bir ilişkisi var.

o-shameless-season-4-poster-facebook

1999 doğumlu Emma Kenney Debbie, Ethan Cutkosky ise Carl karakterini canlandırıyor. Bu diziyle birlikte gözümüzün önünde büyüyen çocuklar artık 18 yaşındalar 🙂 Debbie ailenin iyilik meleği iken, Carl şiddet eğilimi olan bir çocuk olarak göze çarpıyor. Debbie aile ekonomisine çocuk bakıcılığı ile destek olurken Carl genelde abileriyle ve babasıyla takılıyor. Ailenin en küçük üyesi olan ve siyahi olmasıyla dikkat çeken Liam dizinin farklı sezonlarında farklı ikiz oyuncular tarafından canlandırılmış. Anne Monica’nın nerede olduğunu dizi başladığında henüz bilmiyoruz.

141230-news-mag-shameless

Gallagherların sıradışı komşularına gelirsek öncelikle Veronica rolünde Shanola Hampton ve Kevin rolünde Steve Howey dikkat çekiyor. 1977 doğumlu oyuncular karakterlerinin seks düşkünü halleriyle ön plana çıkarken, Veronica Fiona’nın en yakın arkadaşı, Kev ise mahallenin barmeni olarak görevini yerine getiriyor. Aile sıkıntıya düştüğünde ilk yardıma gelenler olarak dikkat çeken ikili dizinin demirbaşlarından.

shameless-showtime-tv-show

Dizinin William H. Macy ile birlikte belki de en kariyerli oyuncusu olan Joan Cusack takıntılı komşu Sheila karakterine can veriyor. Gallagher ailesine zaafları olan Sheila’nın kızı Karen da Lip ile oldukça yakın.

shameless-us

Aslında dizinin konusundan karakterleri ve oyuncuları tanıtırken az çok bahsettik diye düşünüyorum ama yine de kısa bir özet geçmek gerekirse, alkolik bekar bir baba ve altı çocuktan oluşan Gallagher ailesinin kendi aralarında ve komşularıyla yaşadıkları sürükleyici mini hikayelerin birleşiminden oluşan bir dizi Shameless. Kablolu bir kanalda yayınlanmasının da etkisiyle küfür, argo, yasaklı madde kullanımı ve cinsellik konusunda sınır tanımayan bir yapıya sahip Shameless, kısa sürede ısınacağınız yada nefret edeceğiniz karakterlerle dolup taşıyor. Bazı devamlı oyuncular kısa süreli aralar verebiliyor, misafir oyuncular kadroya dahil olabiliyor, sarsıcı ilişkilere ve davranışlara bir süre sonra hayret etmemeye başlarken sizi birçok yeni sürprizle karşı karşıya bırakabilen senaristler mevcut. Eğer insanoğlunun utanmazlıkta ne kadar sınırsız davranabileceğini görmek istiyorsanız bu dizi tam size göre. Bu kadar utanmaz karakterin birarada olduğu dizi nasıl bu kadar süre izlenmeye devam ediliyor diye düşünüyorsanız sanırım bunu sağlayan en önemli faktör aile bağlarına verdikleri önem ve her karakterin içinde (Frank’in bile) bulunan iyilik ve vicdan duyguları.

Error: No API key provided.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir