SKYFALL

BUGÜN NE İZLESEM

Skyfall, dile kolay 23. James Bond filmi. Kimler geldi kimler geçti James Bond filmlerinin kenarından köşesinden. Şimdi onları saymaya kalkmayacağım ancak en başarılı bulunan James Bond aktörlerinden birisinin Daniel Craig olduğunu söyleyebiliriz. Zat-ı muhteremlerin 3. James Bond filmi Skyfall 2012 yılında gösterime girdi. Yönetmenliğini Sam Mendes’in yaptığı filmin senaryosu ise Neal Purvis, Robert Wade ve John Logan tarafından yazılmış. 4 yıllık bir aradan sonra çekilen filmde Daniel Craig dışında, Judi Dench, Javier Bardem ve Ralph Fiennes gibi önemli oyuncular yer alıyor. Filmin başlangıcında yer alan sahnelerin Adana, İstanbul ve Fethiye’de çekilmesi tabii filmi Türk izleyiciler için daha ilginç hale getiriyor. Türkiye’de çekilen sahnelerin bile yaklaşık iki ay sürdüğü film için oldukça emek verilmiş. Tabii ki karşılığı gişe hasılatı olarak geri dönmüş yapımcılarına, nitekim şimdiye kadar en çok hasılat yapan film olmakla kalmamış Skyfall, en yakın rakibi Quantum of Solace’a neredeyse iki kat fark atmış. Bilet satışında da Thunderball ve Goldfinger filmlerinden sonra üçüncü sırada yer alıyor.

 Film, Türkiye’deki sahnelerle açılıyor. James Bond, NATO ülkelerinde terörist örgütlerin arasına sızmış ajanların bilgisini içeren bir hard diski çalan paralı askerin peşindedir. Operasyonun başarısızlıkla sonuçlanmasından öte, ekip arkadaşı tarafından vurulan James Bond’un akıbeti de meçhuldur. Bu başarısızlık MI6’in başındaki M’in de görevden alınması riskini ortaya çıkarmıştır. Üstüne üstlük MI6 merkez binası da terörist bir saldırıya uğramıştır. James Bond’un aslında ölmediği ortaya çıktıktan ve Fethiye’de inzivaya çekildiği dönem sonrası geri dönüşüyle, tekrar ajanlığa kabul edilebilmesi için birtakım testlerden geçmesi gerekir. Öbür taraftan bu saldırıları gerçekleştirenin peşine düşen Bond, paralı askerin ağzından birşeyler öğrenemese de ipuçlarını takip ederek eski ajan Silva’nın sorumlu olduğunu açığa çıkarmıştır. Hedefinde ise aslında MI6 değil, teşkilatın başındaki M olduğunu öğrenir ve artık Silva’nın peşine düşecektir.
 Her detayı ayrıntılı olarak düşünülmüş ve çekimlere de yansımış olan Skyfall, kuşkusuz mükemmele yakın bir Bond filmi. Senaryosundan yönetmenliğe, oyunculuktan kurguya herşey olması gerektiği gibi. Özellikle Ian Flemming tarafından yazılan romanların sinemaya aktarılmasıyla başlayan macerada, birçok farklı yazarın Bond romanları ile de karşımıza çıkmakta olan ajanımız, romanlardan çok daha fazlasıyla sinemada ün kazanmış durumda. Ancak ilk kez James Bond bu kadar aciz durumda gösteriliyor seride. American Beauty, Jarhead, Revolutionary Road gibi birçok başarılı filmi yöneten Sam Mendes, Daniel Craig sonrası çıkışa geçen Bond filmlerine yeni bir soluk getirmiş. Bu filme özel Adele şarkısı Skyfall ise filmin başarısını, kazandığı en iyi şarkı Oscar’ı ile katmerlendirdi. Film hakkında anlatacak çok şey var, ama daha fazla zaman kaybetmeyin bence, izleyin yeter.. 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir