STRANGER THINGS

tsV2bOi

Yaz sezonunda yayınlanmaya başlayan diziler arasında favorimiz kesinlikle Stranger Things. Özellikle macera, gerilim, doğaüstü ve drama içeriği ile dikkatleri çeken dizi internet üzerinden yayın yapan ve artık ülkemizde de faal olan Netflix kanalında 15 Temmuz’da sekiz bölümlük ilk sezonun tümünün yayınlanmasıyla televizyon dünyasında yer edinmeye başladı.

strangerthingsthumbjpg-6ab191_1280w

Duffer kardeşlerin ilk önemli işi diyebileceğimiz Stranger Things öncesi, Wayward Pines dizisinde 4 bölümlük bir katkıları olan ikiz kardeşler ayrıca Hidden filmini de yazıp yönettiler. Altı bölümün yönetmenliğini de yapan kardeşlerin dışında yönetmenlik koltuğuna iki kez deneyimli yönetmen & yapımcı Shawn Levy oturmuş.

1200

Özellikle çocuk oyuncuların ön plana çıktığı dizinin başrol kadın oyuncusu oldukça tanıdık bir isim olan Winona Rider. 1971 doğumlu deneyimli oyuncuyu Beter Böcek ve Deniz Kızları filmleriyle tanıyıp, Makaseller, New York’ta bir Sonbahar ve Siyah Kuğu gibi çok önemli birçok filmde görmeye devam ettik. Jonathan ve Will’in annesi Joyce rolünde izlediğimiz Winona Rider, belki de oynadığı karakterin etkisiyle bazen abartılı bir oyunculuk sergilese de dizinin ambiyansını çok fazla etkilemiyor diyebilirim. Yine de dizinin göze batan tek eksisi, adına yakışır bir oyunculuk sergilememesi olmuş başarılı oyuncunun.

maxresdefault

Kasabanın şerifi Jim Hopper rolündeki  David Harbour özellikle aksiyon film/dizi sevenlerin yakından tanıyacağı bir isim. Dr. Martin Brenner rolünde ise yine deneyimli oyuncu Matthew Modine yer alıyor.

005

Çocuk/genç oyuncular dizinin lokomotifi diyebiliriz, hem aldıkları sahne/süre daha fazla hem de oyunculukları ile dizinin sürükleyiciliğine büyük katkı yapıyorlar. Özellikle Mike Wheeler rolündeki Finn Wolfhard ve Eleven rolündeki Millie Bobby Brown kırk yıllık oyunculara taş çıkartacak bir performans sergiliyorlar. Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer ve Charlie Heaton ise kusursuz oyunculukları ile dizinin yetişkinlerinden daha başarılılar diyebilirim.

stranger things

Kısaca dizinin konusuna göz atarsak, Will, Dustin ve Lucas arkadaşları Mike’ın evinde oynadıkları bir oyun sonrası bisikletleriyle evlerine dağılırlar. Sona kalan Will gerilim dolu ve doğaüstü bazı olaylar yaşadıktan sonra ortadan kaybolur. Annesi Joyce ve abisi Jonathan bu durumdan ancak sabah haberdar olurlar. Şerif Jim Hopper kapsamlı bir araştırma yapmaya çalışırken önüne sürekli engeller çıkarken kasaba yakınında bulunan Hawkins Elektrik Şirketinde de garip olaylar vuku bulmaktadır. Şirketin yetkililerinden Dr. Brenner bu olayları örtbas etmeye çalışırken öbür taraftan üzerinde deneyler yapılan ve telekinetik yetenekleri olan Eleven isimli kız Şirketten kaçmıştır. Olayların merkezindeki Byers ve Wheeler aileleri, Şerif Hopper ve Hawkins Şirketi’nin zaman zaman yolları kesişmekte ve hikayenin akıcılığı hiç bozulmamakta.

stranger-things

Özellikle seksenlerde yaşamış olanların dizi hakkında hemfikir olacağı durum;  seksenler atmosferini, filmlerini, müziklerini ve ruhunu çok iyi yansıtan bir yapımla karşı karşıya olduğumuz. Bunda senaristlerin sıkça seksenlerin ikon figürlerine atıfta bulunmaları da etken diye düşünüyorum. Özellikle çocuk oyuncuların çok başarılı olması, casting (oyuncu seçimleri), sinematografi (özellikle seksenler atmosferinin son derece yerinde verilmesi), kurgu (bazı sahnelerin çok kısa sürmesi benim ilk kez karşılaştığım bir durum oldu mesela, ama o kadar tadında yapılmış ki hiç rahatsız etmedi), müzik ve şarkı seçimleri ve tabii ki senaryo/yönetmenlik anlamında son derece başarılı bir iş çıkarılması kayda değer bir yapım olmasını sağlamış Stranger Things dizisinin. Sürükleyicilik ve korku/gerilim anlamında çok yerinde dokunuşlara sahip dizinin ikinci sezonunu merakla bekliyorum, diziyi özellikle bilim kurgu/gizem türünü sevenlere tavsiye ederken diğerleri için de muhakkak bir şans tanımalarını salık veriyorum.

Error: No API key provided.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir