THE AFFAIR

1031103_1_0_prm-keyart_1024x640

2014 Sonbahar sezonunun yeni dizilerinden olan The Affair, Altın Küre Ödüllerinde en iyi drama dizisi ödülünü de alarak tüm dikkatleri üzerine çekti. Özellikle Game of Thrones, House of Cards, The Good Wife ve Downtown Abbey gibi güçlü dramaların önüne geçerek ne kadar iddialı olduğunu gösterdi. 12 Ekim 2014 tarihinde Showtime kanalında gösterilen ilk bölümüyle birlikte yayına başlayan dizi, 21 Aralıktaki 10. bölümüyle ilk sezonu tamamladı. Benim gibi polisiye ve fantastik öğeler içeren dramalardan sıkılmış olanlar için yeni bir soluk olabilecek dizi senaryosuyla ve oyunculuklarıyla da kalite kokuyor.

file_202059_0_Showtime_Logo

Amerikan kablolu kanallarından olan Showtime aslında CBS’in alt kanallarından birisi olarak 1976 yılında yayın hayatına başlamış. Özellikle 2000’li yıllardan itibaren yayınladığı dizi ve programlarla dikkat çekici işler yapmaya başlayan kanal, Californication, Dexter, The Tudors, The Big C, The Borgias, Homeland, Masters of Sex, Nurse Jackie ve Shameless gibi oldukça iddialı yapımları bizlerle tanıştırdı.

TheAffairShowtime

Özellikle In Treatment dizisindeki başarılarıyla önü açılan Hagai Levi ve Sarah Treem’in birlikte yarattığı dizide ağırlıklı olarak Jeffrey Reiner (5 bölüm) yönetmenlik yapmış. Özellikle jenerik müziğine bayıldığım dizinin müzikleri ise Marcelo Zarvos’a ait. Daha önce müziklerini yaptığı The Big C de çok sevdiğim bir diziydi. Jenerikteki muazzam şarkıyı ise Fiona Apple seslendirmiş: Container! Sinematografisini de çok başarılı bulduğum dizinin görüntü yönetmeni ise Steven Fierberg.

ruth-wilson-beautiful-image-hd-wide-wallpapers-in-high-resolution

Oyuncuların hangisinden başlasam acaba diye düşünürken tabii ki Ruth Wilson ağır basıyor. Oynadığı Alison Bailey rolüyle Altın Küre ödüllerinde en iyi kadın oyuncu (drama dizilerinde oynayan) ödülünü kurt oyuncuların önünden kapan 1982 İngiltere doğumlu oyuncu 2006 yılında yayınlanan Jane Eyre dizisi ile ilk çıkışını yakalamıştı. Prisoner ve Luther dizileriyle televizyonda, Anna Karenina, Lone Ranger ve Saving Mr. Banks filmleriyle de sinemada kariyer yapan oyuncu ilk büyük ödülünü The Affair dizisiyle kazanmış oldu. Farklı fiziksel görüntüsü ise sanırım çoğu erkek izleyicinin dikkatini çekecektir. Bazı sahnelerde son derece olgun kadın tavırları içindeyken bazen de yirmili yaşlarda bir genç kadın adeta.

Dominic-West-in-The-Wire-TV-HD-Wallpaper

Yine Altın Küre ödüllerinde adaylık kazanan ancak ödülü Kevin Spacey’e kaptıran Dominic West 1969 İngiltere doğumlu. Noah Solloway rolündeki deneyimli oyuncu The Wire dizisiyle televizyon izleyicisinin gönlünde taht kuran bir isim olmayı başarmıştı. Ancak sinema sektöründe daha aktif olan oyuncu Star Wars’dan Chicago’ya, 300 Spartalıdan John Carter’a oldukça farklı bir filmografiye sahip.

joshua-jackson-the-affair-main

Yardımcı rollerden ilk dikkat çekeni Alison’ın kocası Cole Lockhart rolündeki Joshua Jackson. Özellikle Fringe ve Dawson’s Creek dizilerini takip edenlerin yakından tanıdığı Joshua Jackson en iyi oyunculuğunu bence bu dizide sergiliyor. 1978 yılında doğan ve Amerika-Kanada vatandaşı olan oyuncu aldatılan koca rolünde oldukça başarılı.

indir

Diğer önemli yardımcı rol ise Noah’ın karısı Helen Solloway rolündeki Maura Tierney. 1965 doğumlu oyuncu ilerlemiş yaşına rağmen minyon tipi ve düzgün fiziği ile çok daha genç gösteriyor. 1987’den beri televizyon dünyasında olan oyuncu, E.R. ve News Radio dizileriyle zirveye çıkmıştı. Çok geniş bir kadroya sahip olsa da oyunculuklarıyla dikkat çeken diğer oyuncular Colin Donnell ve Leya Catlett diye düşünüyorum.

The Premiere of SHOWTIMES New Series THE AFFAIR

Noah ve eşi Helen dört çocuğuyla New York’ta hayatını sürdürmektedirler. Noah hem bir devlet okulunda öğretmenlik yapar hem de ilk kitabını zor da olsa bastırabilmiş bir yazardır. Yaz tatili nedeniyle zengin ve ünlü bir yazar olan kayınpederinin Long Island, Monauk’ta yaşadıkları malikaneye giden ailenin mola verdiği bir lokantada tanıştıkları garson Alison’a ilgi duyan Noah yasak bir ilişkinin başında olduğunun farkındadır. Monauk yerlisi bir aileden gelen Alison ve kocası Cole yakın zamanda yaşadıkları bir sıkıntıyı aşma derdindedirler. Bu süreçte ilişkilerinin yıpranmasının da etkisiyle Alison da Noah’a karşı boş değildir. Oldukça küçük bir kasabada yaşanacak bu yasak ilişkinin yanısıra daha birçok yan hikayenin anlatıldığı dizide iç gıcıklayıcı sahneler de oldukça bol.

TheAffair

Oyunculukların en üst seviyede olduğunu düşündüğüm dizinin yapım ve yönetimi açısından her sahnesinden de kalite akıyor. Şimdiye kadar izlediğim her bölümde olayları bir Noah’ın gözünden bir de Alison’ın gözünden anlatmaları işi daha da ilginç kılmış. Aslında ilişkide bir tarafın davranışlarının veya tepkilerinin karşı taraf nazarında çok daha farklı algılanabileceğini oldukça iyi göstermişler bu dizide. Bu iki farklı anlatışın ise aslında soruşturma yürüten bir polise verdikleri ifadelerden kaynaklandığını öğreniyoruz dizi ilerledikçe. Sinematografiden, farklı kurgu stiline ve yönetmenliğe oldukça başarılı bir iş çıkarmış ekibin çalışmasına en azından ilk bölüm için şans vermelisiniz. Türü seviyorsanız zaten bırakamayacaksınız.

Error:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir