THE GOOD PLACE

the-good-place

2016-2017 sezonunun yeni dizilerinden The Good Place Amerikan NBC kanalında yayınına başladı. İlk sezonundan şimdilik 9 bölüm yayınlanan dizi, sezon arası verdi ve 5 Ocak’ta tekrar yayında olacak. İlk sezonun 13 bölüm olması planlanan dizi şimdilik uzatma ya da ikinci sezon için onay almadı ancak sevenlerinin çok olduğunu düşünürsek en azından ikinci sezon onayı alacağını tahmin edebiliriz. Oldukça yüksek ratinglerle başladığı yayın hayatına keskin düşüşlerle devam etse de son bölümlerde işi biraz toparladı diyebiliriz.

THE GOOD PLACE -- "Everything Is Fine" Episode 101-- Pictured: Kristen Bell as Eleanor -- (Photo by: Justin Lubin/NBC)

20 dakikalık kahkaha efektsiz sitcom olarak adlandırabileceğimiz The Good Place’in yaratıcısı Michael Schur. Saturday Night Live ile başladığı yazarlık kariyerinde The Office, Parks and Recreation ve Brooklyn Nine-Nine gibi önemli yapımlar bulunan Schur yine komedi alanında çalışmaya devam ediyor.

kristen-bell-342315

Kristen Bell dizinin ana karakteri Eleanor Shellstrop ile karşımızda. 1980  doğumlu deneyimli oyuncu Veronica Mars, Heroes ve Gossip Girl (Dedikoducu Kızın sesi ona ait) dizileriyle tanınsa da, özellikle sinemada yaptığı seslendirmeler kariyerinde daha önemli basamakları atlamasına yardımcı oldu diyebiliriz. Frozen filmindeki Anna, Zootropolis filmindeki Priscilla karakterlerine sesiyle can veren Kristen Bell bilgisini de verelim hemen.

NUP_173189_1261.JPG

Cheers dizisiyle seksenlerde sitcom dünyasının en tanınır isimlerinden birisi haline gelen Ted Danson kariyerinin son yıllarında önemli bir diziyle yine karşımızda. 69 yaşındaki oyuncunun kariyeri o kadar dolu ki imdb sayfasına bakmanızı tavsiye etmekten başka çarem yok. 11 kez aday olduğu Altın Küre ödüllerinden iki kere Cheers ile olmak üzere üç tanesini eve götürdüğünü, 15 kez aday olduğu Emmy ödüllerinden ise iki tanesini yine Cheers ile kazandığını söylemeliyim.

the-good-place-1

William Jackson Harper ve oynadığı Chidi rolü,  Manny Jacinto ve oynadığı Jianju rolü ile D’arcy Carden ve Janet rolü şimdiye kadar yer aldıkları en önemli kariyer basamağı diyebiliriz. 30 yaşındaki Jameela Jamil için ilk oyunculuk deneyimi olmuş The Good Place dizisi ve Tahani rolü.

160928_3107307_category_55_emergency_doomsday

Eleanor oldukça talihsiz bir ölüm anından sonra gözlerini The Good Place olarak adlandırılan ve bir nevi cennete tekabül eden yerde açar. Tanrının asistanlarından birisi olan Michael ve kurduğu bu bölgeye yerleştirilen Eleanor kimseye itiraf edemese de oraya yanlışlıkla gelmiştir, çünkü aslında o kadar da iyi birisi değildir. Ruh eşi Chidi, komşuları Tahani ve Jianji ile birlikte oldukça farklı bir deneyime adım atan Eleanor tam istediği gibi bir yer olmasa da İyi Mekan’da kalmak için elinden geleni yapacaktır.

THE GOOD PLACE -- "Everything Is Fine" Episode 101-- Pictured: (l-r) Kristen Bell as Eleanor, William Jackson Harper as Chidi -- (Photo by: Justin Lubin/NBC)

Oldukça farklı bir konusu olan ve fantastik bir hikayeye sahip olan dizi özellikle ilk bölümlerinde 20 dakikalık kısa süresiyle de çerez gibi tüketilebiliyor. Son derece akıcı ve aksiyonlu hikayesiyle sizi içine çekecek olan dizinin şimdiye kadar yayınlanmış 9 bölümünü eminim bir günde bile rahatlıkla izleyebilirsiniz. Kristen Bell ve Ted Danson oyunculuklarıyla dizinin lokomotifi olurken, yan karakterlerde yer alan oyuncular da kısa sürede kendilerini sevdiriyorlar. Dizi tamamen cennette geçmiyor, zaman zaman geçmiş hayatlarına dönerek nasıl bir hayat yaşadıklarına da şahit oluyoruz. Mantık hatalarının ihmal edilebilir düzeyde olduğu, özellikle ilk bölümlerinde kahkaha attıracak düzeyde espriler barındıran dizi son yıllarda izlediğim en iyi komedi dizilerinden birisi niteliğinde. Herkese tavsiye ediyorum, özellikle ilk bölümlerine bayılacaksınız..

Error:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir