UNBROKEN

unbroken-poster-1419281970289

Yapımcılığı ve yönetmenliği Angelina Jolie tarafından yapılan Boyun Eğmez, ünlü aktrisin ikinci yönetmenlik denemesi. İlk yönetmenlik denemesinden olumlu sonuçlar elde edemeyen Amerikalı yıldız bu sefer senaryo aşamasında destek aldığı Coen kardeşlerin de etkisiyle hem eleştirmenlerin hem de seyircilerin övgüsünü aldı. Biyografik bir hikayenin anlatıldığı filmle, başarısızlık riskini de oldukça azaltan Jolie teknik dallarda (en iyi görüntü yönetmenliği, ses miksajı ve ses kurgusu) kazandığı Oscar adaylıklarıyla da işi kıvırabildiğini eşe dosta da kanıtlamış oldu.

Angelina-Jolie-And-Louis-Zamperini-In-Unbroken-2014

2010 yılında basımı yapılan Laura Hillenbrand’ın aynı adlı kitabından beyazperdeye aktarılan filmin görüntü yönetmenliğinde ise usta bir isim, Roger Deakins, yer alıyor. Shawshank Redemption, A Beautiful Mind, Skyfall, Fargo, No Country For Old Men, Prisoners, True Grit, A Serious Man ve The Reader gibi üst düzey bir çok filmde çalışmış ve görüntü yönetmenliği dalında 12 defa Oscar adayı olmuş bir isimle çalışmak sanırım Jolie’nin işini oldukça kolaylaştırmıştır.

1405106378_unbroken-movie-zoom

2 saat 17 dakika süren filmin başrolünde her türlü eziyete maruz kalmış, dünyanın en şanssız insanı diyebileceğim Louis Zamperini karakterini Jack O’Connell canlandırmış. 1990 İngiltere doğumlu genç oyuncu için oldukça zorlu bir çalışma olmuştur eminim ancak altından başarıyla kalkmış. BAFTA ödüllerinde yılın yükselen yıldızı ödülünü alan oyuncunun genelde fiziksel mücadele gerektiren rollerde oynaması sanırım bir tesadüf değil. Bu filmdeki başarısıyla önümüzdeki yıllarda daha üst düzey filmlerde de yer alması sanırım sürpriz olmayacak.

UnbrokenLuncheon-20141202_004

Domhnall Gleeson ve Garrett Hedlund sırasıyla Phil ve Fitzgerald adlı askerleri canlandırıyorlar ve özellikle tekne üzerinde geçirdikleri zorlu süreçte her ikisi de oldukça iyiler. Müzisyen Takamasa Ishihara (sahne adı Miyavi) sinemaya attığı ilk adımda oldukça şanslı ve bir o kadar da başarılı. Noah ve The Normal Heart filmleriyle tanınan Finn Wittrock; Spartacus, Divergent ve Jack Reacher ile iyi bir kariyer yapan Jai Courtney yine fiziksel görünüşleriyle olduğu kadar oyunculuklarıyla da filme tutunmuşlar.

Unbroken-Wallpaper7

Baştan uyarmam gerekirse gerçek hayattan uyarlanmış böyle bir hayat hikayesinde ispiyon vermekten kaçınmadan filmin özetini geçmem gerektiğini düşünüyorum. İtalyan asıllı Amerikalı Louis Zamperini, çocukluğunda İtalyan kökenleri nedeniyle çevresinde sevilmezken, haylazlığı nedeniyle de ailesi tarafından hor görülmüş. Ona destek olan abisinin sayesinde spora yönelen genç Zamperini, Olimpiyatlarda yarışacak kadar başarılı bir koşucu olmuş. Hatta 1940 yılında Tokyo’da yapılması planlanan ancak 2. dünya savaşı nedeniyle gerçekleşmeyen Olimpiyat Oyunlarında kendi dalında en büyük favoriymiş. Savaşta hava kuvvetlerinde bombacı olarak görev yaparken uçaklarının düşmesi sonucu 47 gün hayatta kalma mücadelesi veren Zamperini hayatta kalmayı başarsa da Japon askerlerine esir düşerek bir cehennem azabı daha yaşıyor. 97 yaşındayken 2014 yılında hayatına göz yuman Zamperini’nin hayatı gerçek bir Survivor hikayesi aslında. Bir insan gençliğinde bu kadar azap çekip daha sonra nasıl 97 yaşına kadar yaşar inanamıyorum.

maxresdefault

Özellikle Angelina Jolie’nin filmi olarak lanse edilen ya da seyirci tarafından o şekilde algılanan film aslında oldukça büyük ölçekli bir yapım. Geniş oyuncu kadrosuyla, farklı mekanlarda yapılan zorlu çekimlerle, teknik ve sanatsal anlamda kaliteli görüntülerin elde edildiği büyük emek verilmiş bir sinema filmini sadece Angelina Jolie ile ilişkilendirmek çok da doğru değil gibi geliyor. Hikayenin büyüklüğü ve Zamperini’nin hayat hikayesinin zorluğu filmde asıl sıkıntıyı yaratan durum olmuş kanımca. Bu kadar büyük bir hikayenin içinde bazı ayrıntılara yeterli zaman ayrılamamış ve her anında acı çeken bir insanın dramı aktarılmış. Bir süre sonra o kadar depresif bir durum yaratıyor ki seyircide, artık yeter bi gün yüzü görsün şu adam diyorsunuz ve işkence ya da zulüm görüntülerine dayanamaz hale geliyorsunuz. Sanırım filmin reklamı için kullanılan Angelina Jolie aynı zamanda filmin dezavantajı olmuş çünkü yönetmenlikteki deneyimsizliği bu kadar zorlu bir hikayeyi çevirmesini zorlaştırmış. Kötü bir film değil, kesinlikle çok büyük emek harcanmış, ama daha usta bir yönetmenin elinde bir başyapıta dönüşebilirmiş.

Error: No API key provided.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir