VIKINGS

maxresdefault

Amerikan History Channel tarafından yayınlanan ilk televizyon dizisi olma özelliği taşıyan Vikings, Türk izleyicisinin de 2013 yılından beri yakından takip ettiği bir dizi haline dönüşmüş durumda. Spartacus tadında başlayıp, Game Of Thrones tadına daha çok yaklaşan dizi gittikçe artan oyuncu ve yapım kalitesi ile övgüyü kesinlikle hakediyor. Cnbce ve e2 kanallarının kapanmasının hüznünü yaşayanlar için alternatif bir kanal olarak karşımıza çıkan TLC kanalında Türk izleyicisiyle buluşmaya devam eden dizi ilk üç sezonundaki toplam 29 bölüm sonrası 18 Şubatta başlayan 4. sezonunda 20 bölüm olarak yayınlanacak.

vikings-season-2-promo

Tarihsel konusunu daha önce çok fazla el atılmamış İskandinavyadan alan ve Vikinglerin efsanevi liderlerinden Ragnar Lothbrook ve ailesini temel alan dizi favorilerimden birisi olmaya devam ediyor. Tudors ve Camelot dizilerinin yaratıcısı olan Michael Hirst tarafından kotarılan dizinin bütün bölümleri sinemada da Elizabeth filmlerinin yazarı olan Hirst tarafından yazılmış.

yuff

Dizinin başrolünde televizyon macerasına Tarzan dizisiyle başlayan Travis Fimmel yer alıyor. Ragnar Lothbrok karakterine can veren oyuncu bütün oyuncular gibi rol gereği fiziksel olarak büyük bir değişime uğramış durumda. Hafif çatlak ama son derece öngörüsü yüksek ve iyi bir lideri canlandırdığı bu başrolle birlikte kariyerinde yeni bir sayfa açan oyuncu önümüzdeki yıllarda da muhtemelen özellikle tarihi savaş filmlerinde boy gösterecek.

Rollo-Clive-Standen-e1428693091122-1940x1092

Ragnar’ın kardeşi Rollo rolündeki Clive Standen daha önce aynı ekibin Camelot dizisinde ve Hammer of the Gods ve Everest filmleriyle karşımıza çıkmıştır. İskandinav tarihinde yine önemli bir isim olan Rollo kardeşinin gölgesinde çıkmaya çalıştığı zamanlar olsa da genelde aile bağlarına oldukça önem vermekte.

Floki6

Ragnar’ın kankası ve çatlak yönü ağır basan Floki rolünde ise Skarsgard ailesinin üyelerinden Gustaf yer alıyor. Baba Stellan Skarsgard son zamanlarda Avengers ve türevi filmlerde boy gösterse de Good Will Hunting ve Ejderha Dövmeli Kız filmlerinde de önemli roller alan deneyimli bir oyuncu. True Blood dizisindeki Eric rolünde harikalar yaratan Alexander Skarsgard ve Hemlock Grove dizisinden tanıdığımız Bill Skarsgard ailenin diğer önemli üyeleri.

V2_Lagertha_09132013_JH_00802

Gelelim başrol kadın oyuncumuz Katheryn Winnick ve canlandırdığı Lagertha karakterine. En az Ragnar ve Rollo kadar önemli bir figür olan Lagertha, Vikinglerin kadın savaşçılarına çok iyi bir örnek. Oyuncunun genelde romantik komedi türünde filmlerde boy gösterdiğini düşünürsek bu dizi onun için de farklı bir deneyim olsa gerek.

george-blagden-vikings-s3-athelstan

Viking kanı taşımayan en önemli karakter ise eski rahip Athelstan. İngiltere’ye düzenlenen yağmalar sırasında ele geçirilen kölelerden birisi olan ama daha sonra dizi içindeki karakteri giderek önem kazanan rolü George Blagden canlandırıyor. Diziye sonradan katılan yada bir süre sonra ayrılan karakterler ve oyuncular da dizinin dinamiğini oldukça güzel bir seviyede tutuyor ve izlenir kılıyor, Siggy, Helga, Prenses Aslaug, Torstein, Kral Ecbert ve Ragnar’ın oğlu Bjorn dizinin en önemli yan karakterleri olarak sayılabilir.

vikings-saison-4

İskandinavya’da yerleşik Ragnar ve ailesinin yaşadığı bölgeyi bir reis yönetmekte ve dış işlerinde ona bağlı yaşamaktadırlar. Ragnar ve arkadaşlarının maceracı ruhu onları batıya daha doğrusu İngiltere’ye deniz yoluyla açılma konusunda hevesli kılmaktadır. Ancak reisin izni olmayan bu durumu gizlice planlayarak yönetmek durumundadırlar. Özellikle ilk sezon boyunca kendi bölgesinde sesini duyurmaya çalışan bir Ragnar izlemekteyken, ikinci ve üçüncü sezonlarda beynelmilel bir macera içine girecek.

viking-longboats-art-by-richard-benning

Özellikle ikinci sezondan itibaren izleme keyfi daha yüksek, sürprizlerle dolu, bol aksiyonun yanında başkarakterler üzerinden Viking tarihi ve din felsefesini de anlatan, Game of Thrones sevenler açısından baktığımızda sadeleştirilmiş bir versiyonu diyebileceğimiz bir yapım Vikingler. Vahşet ve cinsellik sahnelerini aşırı derecede olmasa da içeren, gerilim unsurlarını kullandığında içinizi titretebilen diziye başladığınızda eminim bırakamayacaksınız..

Error:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir