WRECK-IT RALPH – OYUNBOZAN RALPH

BUGÜN NE İZLESEM

Futurama ve Simpsons gibi çizgi dizilerde tecrübesi olsa da ilk ciddi yönetmenlik performansıyla karşımızda bir Rich Moore filmi var. John C.Reilly, Sarah Silverman, Jack McBrayer ve Jane Lynch tarafından başrol karakterlerinin seslendirmeleri yapılan filmde senaryoya yardımcı olarak Phil Johnston ve Jim Reardon isimleri göze çarpıyor. 2012 Walt Disney yapımı film iyi bir gişe başarısı yakalamanın dışında Oscar ödüllerinde de adaylık kazanmasına rağmen ödülü Brave kazandı. Klasik bir Disney animasyon filmi olarak nitelendirilebilecek film, her animasyon filmde olduğu gibi çocukların yaş grubuna hitap ediyor. Ancak çocukluğuna doyamamış yetişkinlerin de bolca izlediği bu tür içinde bazı filmler daha yetişkinlere uygun olsa da bence bu filmin hitap ettiği yaş grubu daha çok çocuklar.

Fix-it-Felix, bir arcade oyunudur. Oyunbozan Ralph de bu oyundaki kötü karakter. Çocuklar, jeton satın alarak oynadıkları bu oyunun arka planında yaşananları bilmezler. Aslında oyun salonu kapandığında, bu oyun karakterleri ete kemiğe bürünerek kablolar üzerinden seyahat ederek birbirleriyle iletişime bile geçebilmektedirler. Ralph de bu kablo yolu vasıtasıyla, diğer oyunlardaki kötü karakterler ile belli günlerde toplanarak psikolojik bir destek grubunda sıkıntılarını paylaşmaktadır. Orada konuşulanların da etkisiyle aslında artık kötü karakter olmak istemediğini, kötü karakter olarak devam etse bile oyundaki karakterinin önemi nedeniyle hakettiği değeri almak istediğini farkeder. Fix-it-Felix oyunundaki bazı karakterlerle yaşadığı sorunların üzerine madalya kazanabilme umuduyla Heros’s Duty adlı başka bir oyunun karakterlerinden birisinin kılığına girerek oyunun içine dahil olur. Ancak işler tahmin ettiği gibi gitmez. Fix-it-Felix oyununun başkarakteri Felix onu aramaktadır ve Ralph’in Hero’s Duty oyununa girdiğinde yarattığı problemden ötürü komutan Calhoun tarafından da takip edilmektedir.Yaşadığı maceralar onu Sugar Rush adlı bir oyunun içine kadar getirir. Vanellope Von Schaetz adlı karakterle hiç de istemediği bir serüvenin içine girer. 

Her ne kadar çocuklar için daha uygun bir film desem de, bu tür oyunların geçmişte bağımlısı olmuş kişilerin de oldukça ilgisini çekecek olan bir film Oyunbozan Ralph. Akıcılık açısından ciddi bir problemi olmayan filmde, kurgu, seslendirme, senaryo ve müzikler oldukça başarılı. Çok büyük sürprizler vaat etmeyen Ralph keyifli bir eğlencelik, özellikle animasyon filmlerin sıkı bir takipçisiyseniz hiç pişman olmayacaksınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir